Festiwal Literacki ZakopaneFestiwal Literacki Zakopane

ZAKOPIAŃSKI FESTIWAL LITERACKI I TARGI KSIĄŻKI „POD TATRY TYLKO Z KSIĄŻKĄ”

8 – 10 lipca 2022 r. | Kulturalny Plac Niepodległości

Zakopiański Festiwal Literacki organizowany przez Miasto Zakopane, Miejską Bibliotekę Publiczną im. S. Żeromskiego nawiązuje do bogatej tradycji literackiej Zakopanego, które w latach 20-tych ubiegłego wieku stanowiło centrum życia kulturalnego, było miejscem wypoczynku i twórczej działalności wybitnych polskich pisarzy. Jego celem jest przywrócenie pamięci o literackiej i kulturalnej tradycji miasta położonego u stóp Giewontu, którą przed laty tworzyły takie nazwiska jak Stefan Żeromski, Stanisław Ignacy Witkiewicz „Witkacy” czy Jan Kasprowicz.

Festiwal Literacki Zakopane
Festiwal Literacki Zakopane

Od siedmiu lat Zakopane na powrót staje się literacką stolicą Polski, dzięki wybitnym pisarzom i artystom uczestniczącym w Festiwalu oraz Targach Książki pod hasłem „Pod Tatry tylko z książką”. Podczas Festiwalu Burmistrz Miasta Zakopane przyzna Nagrodę Literacką Zakopanego dla autora książki propagującej miasto i Tatry.

Wśród tegorocznych nominowanych decyzją Kapituły znalazły się następujące pozycje:

  • Beaty Sabały-Zielińskiej „TOPR2. Nie każdy wróci”,
  • Kuby Szpilki „Chodząc w Tatry”,
  • Agaty Komosy-Styczeń „Taterniczki”
  • Doroty Folgi-Januszewskiej i Magdaleny Ciszewskiej-Rząsy „Marcin Rząsa, Rzeźby”

W kategorii „Wyróżnione książki o wybitnych walorach edytorsko-artystycznych” nominację otrzymały:

  • Krzysztofa Gocała „Góralska Muzyka”, PTTK Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej
  • Julity Dębowskiej „Hasior”, Muzeum Tatrzańskie
  • Doroty Folgi-Januszewskiej i Magdaleny Ciszewskiej-Rząsy „Marcin Rząsa. Rzeźby”

Wśród zaproszonych gości są: Katarzyna Stoparczyk, Grzegorz Kasdepke, Jędrzej Morawiecki, Barbara Caillot, Aleksandra Karkowska, Tomasz Jastrun, Maria Frycz Żółtek, Wiesław Wójcik, Rafał Monita, Katarzyna Łoza, Anna Janko, Hubert Klimko – Dobrzaniecki, Monika Michaluk, Maciej Pinkwart, Jacek Karczewski, Piotr Brysacz, Wojciech Bonowicz

Spotkania autorskie, promocje książek, dyskusje literackie, pokazy filmów, plenerowa czytelnia MBP, w której odbywają się warsztaty dla dzieci, a także wystawy sztuki i koncerty (w tym roku zaprezentuje się Kapela Hanki Wójciak oraz Mietka Szcześniaka) to tylko niektóre z pozycji budujących coroczny program Festiwalu tworzącego Koalicję Letnich Festiwali Literackich.

7 Zakopiański Festiwal Literacki  

Zakopiański Festiwal Literacki, który zadebiutował w 2016 roku na kulturalnej mapie Polski, nawiązuje do bogatej tradycji literackiej Zakopanego, które w latach 20-tych ubiegłego wieku stanowiło centrum życia kulturalnego, było miejscem wypoczynku i twórczej działalności wybitnych polskich pisarzy. Siódma edycja odbędzie się pod hasłem „Na tatrzańskim szlaku literatury”.

W ramach Festiwalu zaplanowano spotkania autorskie z czołowymi polskimi pisarzami, promocje książek, pokazy filmów, warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i młodzieży, wernisaże wystaw oraz koncerty.

Podczas tegorocznej edycji swoją twórczość zaprezentują m. in.: Wojciech Bonowicz, Piotr Brysacz, Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska, Przemysław Corso i Marcelina Misztal, Maria Frycz Zoltek, Anna Janko, Tomasz Jastrun, Jacek Karczewski, Grzegorz Kasdepke, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Katarzyna Łoza, Monika Michaluk, Jędrzej Morawiecki, Maciej Pinkwart, Katarzyna Stoparczyk, Krzysztof Zajas.

Wyjątkowy charakter Zakopanego, regionalny akcent, podkreśli spotkanie „Na tatrzańskim szlaku literatury”, podczas którego prezentowane będą książki nominowane do Nagrody Literackiej Zakopanego. Na festiwalowej scenie zaprezentują się również muzycy. W pierwszym dniu odbędzie się koncert Kapeli Hanki Wójciak. Festiwal zakończy koncert Mietka Szcześniaka, który uświetni przyznanie Nagrody Literackiej Zakopanego.

Podczas festiwalu obejrzeć można będzie dwie wystawy. Pierwsza z nich to wystawa ilustracji książkowych Štěpána Zavřela przygotowana przez Wydawnictwo Tatarak. Natomiast na Krupówkach prezentowana będzie wystawa Foto z misiem towarzysząca książce pod tym samym tytułem wydanej przez Oficynę Wydawniczą Oryginały z okazji 100-lecia zakopiańskiego białego misia.

Jednak to, co szczególnie ważne dla każdego bibliofila i czytelnika, to możliwość przebierania w bogatej ofercie wydawniczej. Okazją do tego będą Targi Książki „Pod Tatry tylko z książką”.

Zapraszamy do Zakopanego, by sięgnąć tam po najciekawsze książki i miło spędzić wakacyjny czas pod Tatrami – z literaturą!

Organizatorzy: Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.

Patroni medialni: „Jedynka” – Program Pierwszy Polskiego Radia, Radio Kraków, TVP Kultura, TVP3 Kraków, TVP3 Katowice, Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane, Czas Literatury, Kwartalnik „Tatry”, Literacka Kavka, Okruchy.pl, Kultura Podhala, Tygodnik Podhalański, 24tp,pl, Podhale24, Góral Info, Serwis Informacyjny Watra, Nowy Targ 24.tv, Zakopiec Info, Małopolska Online

Zakopiański Festiwal Literacki już po raz 7. przemienia miasto
w literacką stolicę Polski. Także i w tym roku Zakopane odwiedziło wielu znanych i lubianych pisarzy oraz artystów. Pod hasłem
„Na tatrzańskim szlaku literatury” pisarze podzielili się z publicznością swoją twórczością, przemyśleniami na temat języka, literatury, ekologii i historii. Pierwszy dzień festiwalu bogaty był w wydarzenia skupione wokół spotkań z autorami.

Już od rana można było odwiedzić na Placu Niepodległości Targi książki. Pomimo zmiennych warunków pogodowych na festiwalu gromadziło się sporo czytelników, którzy mieli szansę uczestniczyć m.in. w #GodzinieWolnegoCzytania. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, o które zadbał Grzegorz Kasdepke wprowadzając je w tajniki pisarskie. Sporo pytań ze strony młodszej publiczności nie przestraszyło pisarza, który z wielkim zaangażowaniem odpowiadał każdemu zaciekawionemu czytelnikowi. Autor po spotkaniu znalazł czas na podpisanie dedykacji swoim czytelnikom, którzy ustawili się tłumnie w kolejce. Natomiast starsi czytelnicy zainteresowali się publikacją Jędrzeja Morawieckiego, który opowiedział o swojej książce pt. „Szuga”. Opowieść była trudna, ale bardzo bogata w reportaże i relacje ukazujące życie mieszkańców Donbasu po Rosyjskiej agresji.

W tym samym czasie w Plenerowej Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej prowadzone były warsztaty integracyjne dla dzieci i młodzieży polsko-ukraińskiej pt. „Eko z biblioteką”. Tego dnia dzieci miały również możliwość poznać bliżej przewodników tatrzańskich i rozwinąć swoje umiejętności plastyczne biorąc udział w spotkaniu literacko plastycznym pt. „Gawędy o przewodnikach tatrzańskich” oraz z „Wandą na szczyt”.

Oficjalne rozpoczęcie 7. Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego odbyło się z udziałem władz Zakopanego Wiceburmistrz Agnieszki Nowak Gąsienicy, przy oczku wodnym, gdzie znajduje się wystawa fotografii „Foto z Misiem”. Po rozpoczęciu Biały Miś wraz z autorkami Barbarą Calliot i Aleksandrą Karkowską w otoczeniu uczestników festiwalu przeszli w korowodzie na Plac Niepodległości.

Tegoroczna edycja festiwalu dała możliwość gościom wziąć udział
w premierze wyjątkowej książki wcześniej wspomnianych autorek Barbary Calliot i Aleksandry Karkowskiej pt. „Foto z misiem”.

Pisarki przybliżyły słuchaczom historię tworzenia tej publikacji, proces zbierania starych fotografii z Misiem oraz zachęciły do kontynuowania tej tradycji jaką jest fotografia z Białym Misiem.

Na zakończenie literackiej części tego dnia spotkaliśmy się z pisarzem Tomaszem Jastrunem, który wprowadził czytelników w spotkanie pt. „Raju nie będzie”.

Pierwszy dzień festiwalu zwieńczył nastrojowy koncert KAPELI HANKI WÓJCIAK. Muzyka z pogranicza folku i piosenki autorskiej nadała temu wieczorowi niezwykle sympatyczną, ale i prawdziwie refleksyjną atmosferę.

Drugi dzień Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego rozpoczęły tak jak poprzedniego dnia Targi Książki oraz #GodzinaWolnegoCzytania, które zgromadziły kolejny raz wielu miłośników literatury.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu byliśmy świadkami debiutu wybitnej pisarki Marii Frycz- Zoltek, która zabrała najmłodszych uczestników
w świat Góralskiej magii prezentując swoja pierwsza książkę pt. „Franka”. Jednym
z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń było rozstrzygnięcie 51. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha, na wiersz o tematyce górskiej. Nagrody laureatom WRĘCZYŁ Burmistrz Miasta Zakopane Pan Leszek Dorula.

Kolejnym tematem jakim mogli zainteresować się czytelnicy była rozmowa
z udziałem Wiesława Wójcika i Rafała Monity zatytułowana „Drogami skalnej ziemi- drugie wydanie biblii podhalańskiej Tadeusza Staicha i Hanny Pieńkowskiej”. Przez następne dwie godziny uczestnicy 7. Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego mogli wziąć udział w spotkaniach autorskich z Katarzyną Łozą pt. „Ukraina. Soroczka
i kiszone arbuzy”
, a chwilę później zapoznać się z książką „Finalistka” autorstwa Anny Janko.

W międzyczasie Plenerowa Czytelnia Miejskiej Biblioteki publicznej organizowała dla dzieci warsztaty zatytułowane „Etnogadki, podróż w czasie” prowadzone m.in. przez Monikę Michaluk.

Dla najmłodszych spragnionych zajęć plastycznych Biblioteka zorganizowała zajęcia literacko-plastyczne zatytułowane „Drzewiej pod Giewontem” oraz „Foto
z misiem”.

Wieczór przyniósł starszym czytelnikom możliwość wysłuchania Grzegorza Kasdepke i Huberta Klimkowskiego podczas spotkania pt. Królik po islandzku czyli opowieści Grzegorza Kasdepke i Huberta Klimko-Dobrzanieckiego tylko dla dorosłych.”

Drugi dzień festiwalu literackiego zakończyła prezentacja książek nominowanych do Nagrody Literackiej Zakopanego:

  • TOPR2. Nie każdy wróci, Beata Sabała-Zielińska, Prószyński i S-ka
  • Chodząc w Tatry, Kuba Szpilka, Wydawnictwo Czarne
  • Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie, Agata Komosa-Styczeń, Prószyński i S-ka
  • Marcin Rząsa. Rzeźby, Dorota Folga-Januszewska i Magdalena Ciszewska-Rząsa, Fundacja im. Antoniego Rząsy

Książki nominowane do wyróżnienia za walory edytorsko-artystyczne:

  • Góralska Muzyka, Krzysztof Gocał, PTTK Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej
  • Hasior, Julita Dembowska, Muzeum Tatrzańskie
  • Marcin Rząsa. Rzeźby, Dorota Folga-Januszewska i Magdalena Ciszewska-Rząsa, Fundacja im. Antoniego Rząsy

Prezentację poprowadziła Agnieszka Szymaszek i Zbigniew Ładygin.

ZNAMY LAUREATÓW TEGOROCZNEJ NAGRODY LITERACKIEJ ZAKOPANEGO.
DZIEŃ TRZECI ZAKOPIAŃSKIEGO FESTIWALU LITERACKIEGO.

Trzeci dzień i jednocześnie finał 7. Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego jak w poprzednich dniach rozpoczął się na Placu Niepodległości Targami Książki i spotkaniami autorskimi, a zakończył wręczeniem Nagrody Literackiej Zakopanego oraz koncertem Mietka Szcześniaka.
Czytelnicy kolejny raz mieli okazję skorzystać z możliwości nabycia wyjątkowych pozycji książkowych opatrzonych autografami pisarzy. Targi książki przez cały czas trwania festiwalu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a pod namiotem tłumnie zbierali się czytelnicy i wielbiciele literatury. Niedziela przywitała gości festiwalu #GodziniąWolnegoCzytania i nawet zmienne warunki pogodowe nie zniechęciły uczestników wydarzeń. Pierwszym spotkaniem w jakim mogli uczestniczyć goście była promocja książki „Mit Zakopanego i mity zakopiańskie” z udziałem Macieja Pinkwarta.
Tym razem także nie zabrakło atrakcji dla dzieci, o które zadbała Miejska Biblioteka Publiczna organizując warsztaty integracyjne oraz międzypokoleniowe dla polsko- ukraińskiej młodzieży. Spotkania z młodszymi czytelnikami prowadziła m.in. Monika Michaluk, Przemysław Corso i Marcelina Misztal czytając „opowieści z Białej Doliny”. Na koniec ostatniego dnia festiwalu dzieci miały szansę uczestniczyć w warsztatach literacko plastycznych pt. „Janosik” na podstawie poematu Stanisława Nędzy- Kubińca.
Kolejne spotkanie autorskie na Placu Niepodległości odbyło się pod hasłem „Literatura popularna- literatura ambitna. Blaski i cienie autora kryminałów” z udziałem Krzysztofa Zajasa. W tym samym czasie Kino Miejsce ugościło Barbarę Caillot i Aleksandrę Karkowską, które zaprezentowały słuchowisko na podstawie swojej książki pt. „Na Giewont się patrzy”. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Zakopanego, ale przyciągnęło także turystów i gości festiwalu z całej Polski.
Kolejne godziny przyniosły bardzo ciekawe i przyciągające sporą publiczność rozmowy z autorami. Pisarz Jacek Karczewski wprowadził czytelników w bardzo edukacyjne i pouczające spotkanie pt. „Zobacz Ptaka” , a chwilę później Piotr Brysacz i Jędrzej Morawiecki rozmawiali o Rosji i Ukrainie w spotkaniu pt. „Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie.”
Spotkania z autorami podczas 7. Edycji Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego zakończył Wojciech Bonowicz w rozmowie pt. „Uważność sprawia, że jesteśmy życzliwi”.
Niedzielny wieczór zakończony został rozstrzygnięciem konkursu i wręczeniem Nagrody Literackiej Zakopanego.
Trofeum otrzymał poemat autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej o zakopiańskim rzeźbiarzu Marcinie Rząsie. Pozycję „Marcin Rząsa. Rzeźby” wydała Fundacja im. Antoniego Rząsy. Współautorką tejże książki jest Magdalena Ciszewska-Rząsa, która wykonała fotografie dzieł rzeźbiarza i którą jury niniejszym wyróżniło za wybitne walory artystyczne. W tej samej kategorii wyjątkowo pięknie edytorsko opracowanych dzieł wyróżniona została ex aequo publikacja „Góralską muzykę” autorstwa Krzysztofa Gocała wydaną przez PTTK Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej.

Nagrody zostały wręczone przez obecnych na Gali: Burmistrza Miasta Zakopane – Leszka Dorulę oraz Zastępcę Burmistrza Miasta Zakopane – Agnieszkę Nowak -Gąsienice.
Zwieńczeniem tegorocznej 7. Edycji Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego był wyjątkowy koncert Mietka Szcześniaka, który zgromadził sporą publiczność kołyszącą się w rytm muzyki z pogranicza popu, gospelu i jazzu nadające temu wieczorowi bardzo nostalgiczny i relaksacyjny klimat.