Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Vi Puchar Zakopanego w narciarstwie alpiejskim

Znaczek pocztowy dla TOPR-u

Opis

Poczta Polska 100. rocznicę urodzin Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego upamiętniła wydaniem okolicznościowego znaczka i koperty pierwszego dnia obiegu wraz z datownikiem w kształcie gór.
Autorka projektu – Ewa Szydłowska, na znaczku umieściła podobiznę jednego z ratowników górskich TOPR. Natomiast koperta FDC nawiązuje do ratownictwa obecnie. – Zdjęcie z akcji; unoszący się nad szczytami Tatr śmigłowiec do którego są wciągani ratownik wraz z ofiarą wypadku, jest jego kwintesencją – powiedziała Szydłowska. – To hołd złożony organizacji szlachetnej i niezbędnej na tym jakże niebezpiecznym i nie do końca poznanym terenie, jakim są polskie góry – dodała autorka.

Znaczek wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w nakładzie 450 000 sztuk. Datownik okolicznościowy stosowany będzie w Urzędzie Pocztowym Zakopane 1.

W obchody 100. rocznicy powstania TOPR włączyli się również nowosądeccy pocztowcy, którzy z tej okazji wydali kartki pocztowe.
Wszystko zaczęło się od Towarzystwa Tatrzańskiego, które zbudowało schroniska, oznaczyło szlaki górskie, zorganizowało przewodników. Częste wypadki i zaginięcia wymusiły konieczność wyszkolenia ratowników górskich, którzy nieśliby pomoc poszkodowanym. W ten oto sposób w 1909 roku powstało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, którego założycielem i pierwszym naczelnikiem był generał, żeglarz, taternik, pisarz i malarz – Mariusz Zaruski. TOPR pierwotnie liczyło 11 ratowników. Dziś to prężnie działające, niosące pomoc wszystkim potrzebującym pogotowie, bez którego nie wyobrażamy sobie gór.

Informacja i zdjęcie ze strony poczta-polska.pl

Z ilości nakładu wynika że każdy kolekcjoner będzie mógł zaopatrzyć się przynajmniej w jedną sztukę dla siebie. Na wydanych pocztówkach zawarto informacje o akcjach ratowniczych:
54.000 interwencji
58.000 uratowanych
22.000 wypadków narciarskich
6.000 dużych wypraw ratunkowych
4.000 akcji z użyciem śmigłowca

ID Artykułu: brak

  

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem