Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Zlot Harcerstwa w Zakopanem – dzień 1

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Miejscowość: Zakopane
  • Nadesłane: Piotr Korczak
  • Opublikował: Robert Urbański

Opis

Od dzisiejszego dnia możemy śmiało stwierdzić bez żadnych wątpliwości, że Zlot na stulecie Harcerstwa w Zakopanem rozpoczął się., O godzinie 7.00 do obozu zaczęły napływać liczne grupy – w większości uśmiechnięte i radosne. Goście przyjechali nie tylko z Polski, ale także z Litwy, Słowacji, Węgier czy Holandii.

Harcerze przybywać zaczęli od wczesnych godzin, a rozmieszczanie w namiotach zajęło większość czasu pierwszego dnia zlotu. Trwało to do godziny 16.00, a później wszyscy czekali już w napięciu na wielką chwile, to znaczy na apel inauguracyjny. Było to szczególnie istotne dla harcerzy z Hufca Podhalańskiego, ponieważ nadeszła tak długo wyczekiwana chwila nadania hufcowi imienia i sztandaru. Wybór padł na kurierów Tatrzańskich. Wydarzenie to było połączone z odsłonięciem pomnika upamiętniającego 500-tną rocznice bitwy pod Grunwaldem, który to wrócił na swoje pierwotne miejsce na Placu Niepodległości w Zakopanem. Po ceremonii uczestnicy przemaszerowali przez Krupówki i Rówień prosto do obozu. Można śmiało powiedzieć, że obozowisko zaczęło żyć. Dało się to szczególnie zauważyć przy wieczornym ognisku, gdzie harcerze śpiewali hucznie przy jednym ogniu, a następnie słuchali gawędy opowiadanej przez wnuczkę prekursorów polskiego scoutingu – Krystynę Małkowską. Pod koniec swojej wypowiedzi druhna Tina stwierdziła, że jej babcia zawsze uważała, że harcerstwo pod Giewontem przetrwa wszystko. Były to bardzo ciepłe i budujące słowa. Po skończonej gawędzie, w kilkuminutowym przedstawieniu zaprezentowali się druhowie z Białki Tatrzańskiej, którzy przybliżyli nieco wygląd harcerstwa na Podhalu.

Z ręką na sercu możemy przyznać że pierwszym dzień Zlotu minął nam bardzo sprawnie i spokojnie. Należy cieszyć się, że tak licznie przybyli goście, choć bardzo istotnym elementem była także wyborna, słoneczna pogoda. I tak minął w harcerskim obozowisku dzień pierwszy.

Dh. Paweł Szala

ID Artykułu: 68951d3d369d92d1

  

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem