Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

52 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich Zakopane 2021

Zjazd na Kreche z Kotelnicy Białczańskiej – był naprawdę „na krechę”

  • Gmina/powiat/miejsc.: Białka Tatrzańska
  • Miejscowość: Białka Tatrzańska
  • Opublikował: Robert Urbański

Opis

Białka Tatrzańska ma ostatnio powody do dumy. Nie dość, że przyciągnęła „wszystkich możliwych” tegorocznych feriowiczów pod swoje skrzydła, to jeszcze „zabrała” Zakopanemu impreze, która miała podreperować status quo Kasprowego Wierchu. Chociaż stoki narciarskie w Białce są nieporównanie krótsze od trasy na Kasprowym Wierchu, jechało się z nich Na Krechę wraz z Red Bullem jak się patrzy.

Zwycięzcy tegorocznej edycji

Zwycięzcą tegorocznej edycji został Słowak Michal Bekes. Dotarł do mety w 1 minutę i 31 sekund. Całe szczęście, że w całej tej imprezie pojawił się jakiś zakopiański akcent. Otóż, w kategorii snowboard mężczyźni zwycięzcą został Łukasz Hoły z Zakopanego (1 minuta i 39 sekund). Najszybsza snowboardzistka skwitowała trasę na Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej : „była dosłownie „na krechę”, więc nie można było skręcać ani hamować”.
Kasprowy Wierch był dla narciarzy nieosiągalny. „Prędkość wiatru chwilami przekraczała 30 metrów na sekundę. Zaspy po kolana tworzyły się w ciągu 10 minut, widoczność spadła praktycznie do zera (…) Organizatorzy zdecydowali się więc przenieść zawody na Kotelnicę w Białce Tatrzańskiej” (Gazeta.pl Kraków).

I tak popularna stacja narciarska w Białce zyskała kolejne punkty.

Ośrodek Kotelnica jest to kompleks tras narciarskich położonych na wschodnich zboczach Kotelnicy, wznoszącej się na 918 metrów n. p m. Jest jednym z trzech sąsiadujących ze sobą ośrodków – stacji narciarskiej Kaniówka i wyciągów narciarskich Bania. Łączna przepustowość wyciągów na Kotelnicy to 13 770 osób/h. Przepustowosć całego kompleksu 3 ośrodków to prawie 20 tysięcy osób/h. Wszystkie dostępne trasy ośrodka, prócz jednej, są sztucznie naśnieżane, oświetlone i ratrakowane. Narciarze mogą zażywać białego szaleństwa na ok. 42 hektarach powierzchni tras narciarskich. Ośrodek Kotelnica oraz kilka innych ośrodków na Podhalu objęte są wspólnym systemem karnetów.
Ale żeby Białki Tatrzańskiej nie przechwalić i zbyt kolorowych laurek nie wypisywać na część ośrodka narciarskiego Kotelnica, trzeba zaznaczyć, iż to właśnie na terenie Białki i jej ośrodków narciarskich doszło do największej liczby wypadków i groźnie wyglądających incydentów podczas tegorocznego sezonu zimowego, zwłaszcza w okresie ferii. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, „do największej liczby wypadków w czasie ferii doszło na stokach narciarskich w powiecie tatrzańskim. Ratownicy TOPR interweniowali blisko 900 razy, z czego połowa wypadków narciarskich zdarzyła się na najbardziej obleganych przez turystów stokach w Białce Tatrzańskiej (…) Do jednego z poważniejszych wypadków doszło podczas minionych ferii na stacji Kotelnica Białczańska, gdzie 12 letni narciarz z Brodnicy w wyniku upadku doznał kontuzji obu nóg, w tym otwartego złamania kości podudzia. Rannego narciarza do szpitala przetransportowano śmigłowcem”. I pomyśleć, że niektórzy śmiałkowie zjeżdżają z Kotelnicy Na Krechę!

E/Zakopiec

ID Artykułu: 242512f06935fc1b

3,869 liczba wyświetleń, 3 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Popularne Ogłoszenia Ogółem