Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

52 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich Zakopane 2021

Zawody na Gubałówce – 70 i 100 lat

Opis

Nasza relacja z zawodów w stylu napisałbym starym-regionalnym właśnie zakończone. Wrażenia. Rewelacyjne. Osobiście bardzo odpocząłem i rozerwałem się. Chociaż liczba zawodników nie była imponująca wszyscy dobrze się bawili przez ponad 4 godziny.

Około godziny 11.00 na dolnej stacji Gubałówki zaczęli pojawiać się zawodnicy. Jako pierwszy przybył Pan Stanisław Obrochta liczący sobie ponad 70 lat, ale bardzo sprawnie władający dwoma deskami jak się później okazało. Udzielił nam bardzo ciekawych informacji z których zredagujemy osobny artykuł. Pan Stanisław posiada oryginalne narty produkcji Franciszka Bujaka z roku 1939 i w osobistej rozmowie przekazał mi, że na tych nartach jeździł w dawnych czasach nie kto inny tylko sławny polityk Jerzy Urban. Przyniósł apartat fotograficzny z podobnym wiekiem marki radzieckiej. Cały strój prezentował lata 1937 jak wspomniał Pan Obrochta. Zaczęli pojawiać się nowi uczestnicy i również osoby przedstawiciela PKL. Już na dole mogliśmy obejrzeć nagrody przewidziane dla uczestników. Po kilkunastominutowej zbiórce i otrzymaniu numerów startowych wszyscy udali się bezpłatnie na szczyt Gubałówki.

 
Do zawodów była jakaś godzina więc zawodnicy wykorzystali ten czas na prezentacje swojego sprzętu turystom i pozwalali się fotografować bezpłatnie – oczywiście tylko tym razem. Świetna pogoda i humory podgrzewane okowitą dopisały znakomicie.

 
Godzina 12.45 oficjalna prezentacja zawodników.
Żelechowski Maciej, Stanisław Obrochta, Wojciech Gajewski, Krzysztof Całka, Wojciech Krokowski, Teresa Stachel, Zofia i Józefa Matuski z Poronina :), i Mieczysław Król Łęgowski. Byli też inni zawodnicy, ale niestety nie zdążyłem zapoznać się z ich imionami. Jeśli pominąłem kogoś ważnego proszę o informacje. 

 
Czas na start.
Zawody przebiegły dość szybko. Dwa przejazdy. Dwa mniejsze upadki Krzysztofa Całki i jednej z uczestniczek dodały pikanterii imprezie. Niektórzy odważyli się na przejazd do góry wyciągiem co nie było łatwe ze względu na nietypowy ubiór i sprzęt.

 
Po rozegraniu zawodów przyszedł czas na wręczanie nagród, ale musieliśmy zaczekać na prezydenta miasta Sopot i Burmistrza Zakopanego, bo to oni mieli wręczyć te nagrody.
Dzięki hojności PKL skorzystaliśmy z gratisowego poczęstunku w pizzeri-restauracji Dominium mieszczącej się na szczycie Gubałówki. Po okazaniu otrzymanych bloczków mogliśmy delektować się wyśmienitą herbatą, ale bez alkoholu i kielbaską na gorąco.

 
Po posiłku i przybyciu przedstawicieli władz wręczono nagrody. Kto je otrzymał i co będzie prezentowane na filmach na Zakopiec.TV za kilka dni.

Zapomniałebym dodać, że dzięki hojności PKL otrzymałem ja i inni reporterzy znakomicie przygotowaną publikacje album wydaną na rocznicę kolejki i trasy. Bardzo dziękuję.

Bardzo dziękujemy wszystkim zawodnikom, turystom i miejscowym za przybycie i świetną zabawę.

Robert Urbański (Zakopiec)

ID Artykułu: brak

  

1,938 liczba wyświetleń, 1 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem