Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Zakorkowana Zakopianka a nadciągające wybawienie

Opis

Jesteśmy właśnie pod Giewontem w trakcie celebrowania długiego weekendu połączonego z wolnymi dniami a propos święta Bożego Ciała. Jedni kojarzą sobie okres Bożego Ciała z duchowymi refleksjami snutymi w górach, pod Giewontem. Inni z relaksem i wypoczynkiem, są też tacy, którzy tego typu weekendy w Tatrach kojarzą sobie głównie z gigantycznymi korkami na osławionej Zakopiance. A mają do tego powody. Weźmy rok bieżący.

Moja kuzynka, która postanowiła „uciec” spod Tatr dokładnie w Boże Ciało bowiem zna już panujące obyczaje na Zakopiance w takowe newralgiczne długie weekendy zadzwoniła do mnie przedwczoraj spod Pcimia z przerażeniem w głosie kierując swoim pojazdem z dzieckiem uzbrojonym w fotelik na tylnym siedzeniu, iż jeszcze czegoś takiego jak żyje nie widziała. Tym paranormalnym zjawiskiem było nic innego jak gigantyczny korek na zasadzie – zderzak w zderzak. Oczywiście pojazdy nie poruszały się przysłowiowym „żółwim tempem” bowiem nie poruszały się wogóle.

Cofnijmy się nieco w czasie i przestrzeni. Horrorem był weekend sylwestrowy a właściwie jego zakończenie na Zakopiance. Zakopianka pękała w szwach. PolskieRadio.pl relacjonowało – „(…) Podhalańska Policja radzi aby każdy kto nie musi nie jechał zakopianką. Utworzył się gigantyczny korek. Ciągnie się od Zakopanego do zwężenia dwupasmówki w Nowym Targu. Policjanci radzą aby wybrać objazd przez Witów i Czarny Dunajec.

Majowy długi weekend pod Giewontem i powrót spod owego tegoż roku miał się tak – Intermedia alarmowały : „Uwaga kierowcy. Gigantyczny korek na Zakopiance, auta stoją 60 kilometrów przed stolicą Tatr.” Pewna podróżująca podówczas Zakopianką dziennikarka skarżyła się : „Jedziemy 5 km/h, 50 kilometrów od Krakowa przejechaliśmy w ciągu ponad 2,5 godziny, ale teraz to już kompletny korek.” Gdy jeszcze dodamy do owego „długoweekendowego” dramatu na Zakopiance prace remontowe na owej trasie no to już mamy komplet atrakcji. Rok temu na wiosnę był taki oto lekki w tym względzie koszmarek ( Fakt.pl ) – „Horror na Zakopiance. Korki po horyzont. Tak wygląda Zakopianka przy wyjeździe z Krakowa. W poniedziałek zaczął się tu kolejny etap przebudowy (…).”

Nadciąga jednak rychłe wybawienie z opresji. Jest nadzieja, że „zakorkowana” Zakopianka nigdy już nie będzie zakorkowana. Oto szczegóły tej dającej nadzieje prognozy ( tvn24.pl ) : „Mają sposób na korki na Zakopiance. Kolejkę nad nią. ( Amerykanie gotowi do budowy ). Za kilka lat mogą zniknąć korki na Zakopiance, które są częścią krajobrazu Podhala. Amerykańska firma (…) chciałaby zbudować nowoczesną i szybką kolej napowietrzną, łączącą Kraków z Zakopanem. Z pomysłu zadowoleni są mieszkańcy i władze Podhala.”

Przedstawiciel owej amerykańskiej firmy zapewnił, iż budowa kolei napowietrznej na 100 km odcinku może być zrealizowana w 5 lat od podpisania kontraktu. Kolej może osiągać prędkość 200km/h. Wagony kolei są podwieszane na szynie na wysokości 5 metrów nad ziemią. Jeden taki wagon może zabrać maksymalnie 120 osób. Budowa napowietrznej kolei między Krakowem a Zakopanem wymaga kilku miliardów dolarów. Koszty te w znacznej części poniosłaby amerykańska firma, która – rzecz jasna – czerpałaby zyski z przewozu.

Taka kolej byłaby niewątpliwie walorem turystycznym. Co ważne, infrastruktura związana z ową koleją nie wymaga zajmowania dodatkowych terenów i burzenia domów. Firma, która mogłaby dać wybawienie Podhalańczykom a propos korków na Zakopiance to doświadczona instytucja. Działa od 70 lat i już nie jedne zęby zjadła na innowacjach jakie w komunikacji wprowadziła w paru krajach, obecnie buduje kolej napowietrzną w Brazylii.

Jak Bóg da, to i na Podhalu będziemy podróżować za mniej, więcej 10 lat – „napowietrznie”. To turystom doda wiatru w skrzydła po tych katuszach w postaci wegetowania na zakorkowanej Zakopiance.
Agatka.

ID Artykułu: brak

Brak Tagów

  

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem


kup sejf domowy na allegro najlepsze oferty największej platformie handlowej