Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Zakopane Snow Polo 2012

Opis

Zakopane Snow Polo 2012 rozpoczęte dość spektakularnie. Nad przygotowanym boiskiem na Równi Krupowej pojawił się helikopter, którym przybył jak poinformował jeden z pracowników sam Dariusz Gardener.
Śnieg sprzyja, konferencja się odbyła w sali obrad Urzędu Miasta gdzie zaprezentowano program na V Zakopane Snow Polo.
Jak wspomniałem impreza w 2012 roku odbywa się  na Równi Krupowej co zaskoczyło wielu.

Konferencja prasowa Zakopane Snow Polo

Podczas konferencji zwrócono uwagę, że jest to lepsze miejsce, ale wielu po cichu wspominało o zatargu z zarządzającymi obiektami skoczni i stąd zmiana.
Jak jest, było i będzie nie wnikam.
Ważne, że coś się dzieje.
Podczas konferencji pan Darek Gardener starał się wyjaśnić i przekonać słuchających, że polo to nie jest żaden elitarny sport.
Od wielu lat odkąd zainteresował się nim i bierze udział w życiu ludzi związanych z polo stara się wyrugować to błędne myślenie.
Porównał to do ścigania się samochodami. W wyścigach może brać udział nawet ten co ma tanie autko i nie musi to być formuła 1.
Podobnie tutaj. Wystarczy zacząć od posiadania dwóch koni i już można brać udział w życiu ludzi polo.
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest około 50 zawodników.
Piękna część naszego kraju również bierze udział w turniejach i jak wspomniał pan Dariusz są to ostre zawodniczki z którymi należy się liczyć.

Historia i zasady Polo

Na konferencji przypomniano trochę o historii polo i różnicy pomiędzy letnim a zimowym polo.
Ta prestiżowa, królewska gra jest chyba (kto to udowodni) najstarszym sportem drużynowym na świecie i jedyną grą zespołową prowadzoną na zwierzętach w tym wypadku koniach. Pierwsze informacje pojawiły się 600 lat p.n.e. i dotyczą samej armii perskiej, która przygotowywała kawalerię do walk lokalnych, właśnie w formie gry. Nazwa gry pochodzi od słowa „pulu”, co w Tybecie oznacza piłkę.
Znane nam polo trafiło do nas, do Europy w XIX wieku wraz z wyższymi oficerami brytyjskimi, którzy stacjonowali wtedy w Indiach.

Pierwszy mecz odbył się w Londynie 1871r.
Dzisiaj centrum polo jest już nie wschód tylko Argentyna, gdzie można powiedzieć polo stało się grą rodzinna
Stamtąd pochodzą konie tzw. „polo ponies„, które są niesłychanie szybkie i bardzo waleczne czego nie należy mylić z agresją.

Gdzie rozgrywa się Polo

Najważniejsze ośrodki polo mieszczą się w kilku miejscowościach i Zakopane do tej elity – czyli jednak sport elitarny – dołączyło.
Impreza od wielu lat organizowana jest na całym świecie, przez górskie kurorty. Swój początek wzięła w Szwajcarii, w St. Mortiz, a następnie w Kitzbuehel, Livigno, Megeve, Aspen i Bariloche.

Parada Zakopane Snow Polo

Dla niektórych to pożywka do afery, że konie na Krupówkach będą w niedzielę.
Jednak po sobotnich rozgrywkach, gdzie dosłownie na Równi były pustki – nie liczę Vipów i kilkudziesięciu reporterów – chyba trzeba wyjść na Krupówki i ściągnąć ludzi na Dolną Rówień Krupową .
Tłumaczeni, że mróz itd nie ma sensu. Ludzie – Zakopane – to ciężkie miasto do imprez. Taka jest prawda. I nie ma znaczenia czy się o tym informuje czy nie.
Kupa moich znajomych wiedziała o Zakopane Snow Polo i nie było nikogo.
Jedna osoba wiem, że przyszłaby gdybym załatwił wejściówkę do namiotu vipowskiego :(

Parady jak powiedział pan Gardener są normalnym elementem zawodów polo na całym świecie i jak brał udział w większości, ani miasto ani władze nigdy nie robiły przeciwności w przejechaniu kilkuset metrów pomiędzy ludźmi gdziekolwiek na ziemi.
Konie są spokojne a ludzie, którzy na nich jeżdżą nie są dziećmi i potrafią zapanować nad zwierzęciem.

Zakopane Snow Polo a Zakopiec

Zakopiec miał okazję brać udział w polo już po raz trzeci. Pierwszy raz za namową znajomej Antoniny Ciołczyk, która fotografowała dla nas imprezę. Było to w 2010 roku. Wtedy poznałem osobiście pana Darka Gardenera co zaprocentowało współpracą podczas następnego polo w 2011, kiedy to Zakopiec był patronem medialnym imprezy.
Bardzo ceniliśmy sobie współpracę.
W tym roku niestety nie udało się podjąć takiej współpracy, ale mam nadzieję, że impreza w 2013 roku będzie relacjonowana u nas pod szyldem partnera Zakopane Snow Polo.

Robert Urbański/właściciel Zakopiec

Zdjęcia z Zakopane Snow Polo 2012

Nasze filmy z poprzednich lat kiedy patronowaliśmy medialnie całą imprezę.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VvG0v2abYvI[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rOG_KOKV3ng[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=I35BVUkPZ0s[/youtube]

ID Artykułu: 7554eeb5e7d52334

7,928 liczba wyświetleń, 1 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia