Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

52 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich Zakopane 2021

Zakopane i rakotwórczy pył PM10!

Opis

Nie jest tajemnicą, iż większość turystów przybywających pod Tatry i do ich zimowej stolicy, liczy na czyste powietrze, którego pragną nawdychać się ile sił w płucach. Niestety, między bajki należy włożyć fakt, iż w górach zawsze jest czyste i świeże powietrze. Ostatnie dni stycznia, gdy ferie toczą się w najlepsze, to mało zachęcające informacje w mediach odnośnie atmosfery. Na stronie GK czytamy : „Tak źle na Podhalu jeszcze nie było! Dziś pod Tatrami będzie utrzymywać się chmura rakotwórczego pyłu PM10 – poziom jego zawartości w powietrzu wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy i sięgnie 250 jednostek! By pokazać jak zły jest to wynik, warto dodać, że bezpieczny poziom skażenia eksperci określili jedynie na 50 jednostek”.

Turyści i górale zachęcani są do pozostania w domach i na kwaterach. Do niewychodzenia na zewnątrz zachęcał przede wszystkim Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska z Krakowa, monitorujący jakość powietrza na Podhalu. Atmosfera na Podhalu została skażona, wielokrotnie przekraczając normy. W takich okolicznościach, o zgrozo, można oddychać tylko gazami i pyłem z przydomowych pieców. Może się to skończyć bólem głowy, u astmatyków atakiem duszności, u alergików chorobami skóry i oczu, chorobami krążenia. Całe szczęście jest jeszcze w zanadrzu wiatr halny, który nieco oczyści naszą tatrzańską atmosferę. Gdyby nie on wdychalibyśmy pył PM10 znacznie dłużej.

Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc.

E/Zakopiec.INFO

ID Artykułu: 32452ed015f161bd

Brak Tagów

1,973 liczba wyświetleń, 2 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem