Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

16 Wiosna Jazzowa w Zakopanem

Zakopane czy to uzdrowisko? część 1

Opis

Gazeta Prawna. pl podaje jasno na swojej stronie internetowej ( 2009 listopad ) : „Polska w chwili obecnej posiada około 44 uzdrowisk statutowych i około 70 miejscowości o warunkach, które w przyszłości mają szanse uzyskać taki status, jeśli spełnią określone warunki. Gmina, której uda się zdobyć status uzdrowiska albo status obszaru ochrony uzdrowiskowej, uzyskuje świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze znajdujących się na jej obszarze naturalnych surowców i klimatu”.

Turyści uzyskują w ten sposób wyraźną informacje, że w miejscowości jest czyste powietrze, znakomite surowce lecznicze, w miarę dobra infrastruktura uzdrowiskowa, dobra opieka lekarska. W takich okolicznościach duża część infrastruktury będzie musiała być dostosowana do potrzeb związanych z leczeniem przyjeżdżających do miejscowości pacjentów. W centrum uzdrowiska nie można budować domów, dużych parkingów czy oranizować masowych imprez. Jak te wytyczne mają się do stolicy Tat – Zakopanego? Zobaczmy na parę wątków w sprawie oczmi intermediów.

Także w listopadzie roku 2009 Gazeta Krakowska ogłosiła – „Zakopane : pod Giewontem chcą swojego uzdrowiska”. Starosta Andrzej Gąsienica Makowski pragnął podówczas aby Zakopane stało się takowym uzdrowiskiem tatrzańskim. Oto co rzekł : „Zakopane, tak jak cały nasz region, musi pomyśleć o budowie kurortu tatrzańskiego. Musimy również mieć ofertę dla tych, którzy przyjeżdżając na Podhale chcieliby podreperować swoje zdrowie czy przejść rehabilitacje. Nie chodzi stricte o spełnienie wymogów zawartych w ustawie o uzdrowiskach, lecz o przygotowanie w Zakopanem i okolicach odpowiedniej oferty dla chcących się pod Tatrami leczyć”.

Nie jest to jednak takie proste, bowiem na przykład osobom z chorobami serca czy układu krążenia Zakopane i tatrzańskie szlaki mogą bardziej zaszkodzić aniżeli pomóc. Całkiem często zdarza się, iż ratownicy górscy wzywani są do akcji ratowniczej człowieka, który w górach dostał najzwyczajniej zawału. Wielu po prostu traci pod Giewontem w ten sposób życie, co za pewne jest zjawiskiem odwrotnie proporcjonalnym do tego, o którym mówił dwa lata temu starosta.

W lipcu tego roku Tygodnik Pdhalański przyznaje na swojej stronie : „Właściwości klimatyczne Zakopanego, które w XIX wieku uzyskało status uzdrowiska, gdyż leczono w nim gruźlicę, nie predysponują miasta do tej funkcji. Częsta zmienność warunków pogodowych, wiatry halne, obniżone ciśnienie w stosunku do ciśnienia normalnego, temperatura odczuwalna, kształtowana przez wilgotność i wiatr, nie sprzyjają osobom z chorobami serca i układu krążenia, a także o chwiejnym układzie nerwowym. Klimat Zakopanego sprzyja osobom zdrowym, gdyż pobudza ich do wiekszej aktywności fizycznej, sprzyja też rekreacji, wszelkim formom sportu i turystyki, hartuje organizm”.

Nic dodać, nic ująć. Właściwości klimatyczne Zakopanego, nie predystynują miasta do funkcji jakie może pełnić uzdrowisko. Jednych Zakopane pod względem zdrowotnym może zbawić, innych zwyczajnie zabić.
Agatka/zakopiec.info

ID Artykułu: brak

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem