Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

52 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich Zakopane 2021

Zakopane, amfiteatr i „zamki na piasku” część 2

Opis

Pod Gubałówką ma powstać piekny amfiteatr dla setek osób, ktore będą mogły sycić się organizowanymi weń imprezami w atmosferze górskich klimatów. W przerwie między jedną imprezą a drugą będzie można uczynić wypad między stragany opodal przyszłego amfiteatru na oscypka z żurawiną tudzież grzańca. Nic tylko czekać by „słowo stało się ciałem”. Ale czy się stanie? Weźmy dom towarowy „Granit” przy ulicy Kościuszki w centrum Zakopanego na język. Miast niego podług najnowszych pomysłów i planów miała stanąć nowoczesna galeria handlowa z kinem i kręgielnią a na dachu z zielonymi tarasami widokowymi i kawiarnią, z nowoczesnymi parkingami podziemnymi i może jeszcze lotniskiem na dachu. Oto co jawi się naszym oczom i uszom aktualnie w owej materii.

Gazeta Krakowska na swojej stronie internetowej z listopada 2010 raczej nie podnosi czytelnika na duchu – ”Zakopane : dom towarowy Granit nie do ruszenia”? – zapytuje. Odpowiedź raczej jest oczywista : „Na miejscu domu towarowego „Granit” przy ulicy Kościuszki miała powstać wielka, nowoczesna galeria handlowa ( o powierzchni 32 tysiące mkw, parking pod nim na 740 miejsc a na jego nadachu lotnisko dla helikopterów – mój przypis ), ale strony nie doszły do porozumienia i – jak żartują ludzie – pewnie staną tu stragany regionalne”. Prawa do placu, gdzie miała powstać galeria mają : Właściciel owego postkomunistycznego Granitu czyli PSS Społem w Zakopanem, Bachleda Curuś i sieć handlowa Lidl, wiadomo, że „gdzie kucharek sześć ( w tym przypadku – trzy ), tam nie ma co jeść”. Najpierw podpisano porozumienie w sprawie wspólnej zabudowy a potem doszło do nieporozumień i scysji, zwłaszcza z powodu roszczeń PSS Społem. Na epilog sprawy przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Teraz podziemne parkingi. Jakie to nie miały być te parkingi w Zakopanem a pod Giewontem, w planach wciąż figurujące? I znów przenieśmy się na łamy GK ( 2009. 01 ) : „Władze miasta mówią, że dramatyczną sytuację choć w części poprawiłby parking podziemny przy dolnych Alejach 3 Maja, gdzie goście mogliby zostawić auta i udać się do centrum już na piechotę”. Już wtedy podług wyjaśnień burmistrza Majchra była gotowa koncepcja, według której przy Alejach mogłoby powstać od 500 do 700 miejsc parkingowych, co w dużej mierze załatwiłoby sprawe parkingów w Zakopanem. Ceny inwestycji jednak wzrosły i koszt budowy takiego podziemnego parkingu wyniósłby około 60 milionów złotych a to całoroczny budżet miasta. Na kredyty gmine podówczas stać nie było i chyba wciąż są z tym problemy. Miasto przystąpiło więc do opracowania biznesplanu, który to plan byłby podstawą do ogłoszenia przetargu na inwestora, zaś ów inwestor wybudowałby w zamian za zarządzanie parkingiem i pobieranie opłat podziemny parking przy Alejach 3 Maja.

Rok później w kwietniu możemy się nakarmić taką oto informacją w sprawie planowanych parkingów przy Alejach 3 Maja w Zakopanem : „Kraków się nie bał, pół Europy też nie ale w Zakopanem boją się oddać gminną działkę przy Alejach 3 Maja prywatnemu inwestorowi, który w zamian za wieloletnią dzierżawę wybudowałby tam podziemny parking. Burmistrz jednak nalega na radnych, aby wreszcie zajęli w tej sprawie jakieś stanowisko”. Burmistrz wręcz apelował : „Chcę aby rada miasta na majowej sesji podjeła wreszcie konkretną decyzje, czy budujemy podziemny parking przy alejach, czy rezygnujemy z tej inwestycji (…)”. Wielu radnych boi się, że oddanie gruntów inwestorowi to niepowetowane straty, gmina sama winna wybudować parking i w ten sposób zatrzymać majątek.

Wszelakie pomysły i plany urbanistyczne rodzące się pod Giewontem w sercu stolicy Tatr – Zakopanem, to istne „zamki na piasku”. Wystarczy lekki podmuch wątpliwości i po zamku!
Agata

ID Artykułu: brak

3,468 liczba wyświetleń, 4 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem