Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

52 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich Zakopane 2021

Zakopane, amfiteatr i „zamki na piasku” część 1

Opis

W 1893 roku ponoć jakiś architekt zaproponował Zakopanemu pomysł iście szalony. Postanowił przekształcić w swoim projekcie Róweń Krupową w jezioro, po którym pływałyby przeróżnej maści fregaty, łodzie a może i gondole na wzór wenecki. W zimie owo jezioro zmieniałoby się w potężne lodowisko, po którym to lodowisku możnaby zażywać uciech zimowych co niemiara. Niestety, plan i pomysł okazały się „zamkiem na piasku”. Róweń jak była najwiekszą łąką w centrum Zakopanego, tak jest nadal. Jedyne co się nań zmieniło, to między innymi stojące do dziś bloczyska charakteru raczej postkomunistycznego. Niezmienne pozostają także pod Giewontem spektakularne plany i pomysły, które niekoniecznie doczekują się realizacji.

Całkiem budująco zabrzmiała ostatno wieść o tym, jak to pod Gubałówką niebawem ma powstać standardów wysokich amfiteatr. Jest inwestor, więc kasa nie stanowi już problemu, jest dobra wola władz Zakopanego i nadzieja. Nadzieja, że tym razem ów spektakularny pomysł na podniesienie poziomu nie tylko kulturalnego stolicy Tatr – wypali. Obok amfiteatru ma dumnie stanąć sala multifunkcyjna ( może prościej byłoby powiedzieć wielofunkcyjna , ale tak szumniej brzmi ) wszystko w blasku Gubałówki. Do tej pory Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich celebrowany był w nienajpiekniejszej urody namiocie, czas z niego wyjść i wejść razem z gośćmi festiwalowymi do takiej nowiuśkiej sali wielofunkcyjnej. Miałyby w niej miejsce różnej maści imprezy kulturalne, konferencje czy targi.

Inwestor, który zaproponował chęć postawienia obiektu pod Gubałówką nie jest w swoich założeniach architektonicznych w „konflikcie” z planem zagospodarowania przestrzennego. Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury jest tym faktem niezwykle pocieszona. Tożsamość owego inwestora jest owiana tajemnicą z bliżej nie wyjaśnionych względów. Co istotne – obiekt składałby się z trzech sal tak skonstruowanych, iż można by było z nich stworzyć jedną, wielką salę na 1500 osób. W projekcie znalazło się też miejce na zewnętrzny amfiteatr 300 lub 400(?) osobowy plus parkingi. Byłoby czym się pochwalić przed resztą świata.

Starosta tatrzański zachwycony jest faktem, iż „będzie to najpiękniejszy amfiteatr w Polsce, bo z widokiem na panorame Tatr”. Dyrektor Biura Promocji Zakopanego także nie kryje wzruszenia : „Cieszę się, że taka inicjatywa w ogóle ruszyła”. Jak słusznie zauważa na forum nasz kochany Pan Zygmunt Skibicki, ”W Krakowie wynajęcie sali konferencyjnej na jeden dzień kosztuje ok 17,7 tysięcy euro”. A przecież piękniej się konferuje z panoramą gór za oknem sali konferencyjnej. Miasto, inwestor i kto wie jeszcze nieźle na tym interesie zarobią. Osobiście jako zwykły zjadacz chleba i mieszkaniec Zakopanego niezwykle się cieszę z wyżej opisanych perspektyw ale i niepokoję zarazem, bowiem

Już niejeden szumny pomysł na super obiekt pod Giewontem spalił na panewce. Zamiast realizacji a potem eksploatacji owego stnął kolejny, wirtualny „zamek na piasku”. Weźmy pod uwagę nie tak dawne wizje wielokondygnacyjnych parkingów podziemnych w Zakopanem zamiast tych wysłużonych, jak ten z Alej 3 Maja, projekty na nowoczesną galerie handlową miast postkomunistycznego „Granitu” z barem „Grota” na dole obiektu, pod ową galerią miały także powstać parkingi podziemne. Jeśli mnie pamięć nie zawodzi „stary Granit” już miał być w tym roku wyburzony. Na jednym z nowopowstałych obiektów Zakopanego miało być nawt lotnisko dla śmigłowców..czy coś w tym stylu. Jakoś nie widać by rosło to wszystko jak grzyby po deszczu, przeciwnie – rosną, ale kolejne plany i pomysły! cdn.
Agata

ID Artykułu: brak

3,502 liczba wyświetleń, 1 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia