Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Zakopane – będzie dworzec PKP jak się patrzy część 2

Opis

Jest jasne, iż zabytkowy dworzec PKP w Zakopanem będzie dworcem „jak się patrzy” ale nieprędko. Bowiem próby reanimowania obiektu, powołanego do życia jeszcze za czasów hrabiego Zamoyskiego, w przeciągu ostatnich lat spełzły na niczym. Owszem PKP biło się w pierś, że zostaną naprawione chociaż okna a tynk nie będzie odpadał od sufitu wprost na przerażonych turystów, jednak nic z tych deklaracji nie wyszło.

Wobec powyższego sprawy w swoje ręce wziął sam burmistrz Zakopanego Janusz Majcher. Raz, czy dwa dał się zwieść obietnicom PKP, że „zrobią” dworzec w Zakopanem, jednak przelewki się skończyły! Gdy listopad 2009 roku pokazał, iż nici z remontu dworca, Majcher orzekł : „Remontu dworca nie będzie. Wystąpiliśmy więc do wojewody małopolskiego o komunalizacje obiektu. Chodzi o budynek zarówno dworca jak i o tereny do niego przyległe. Zostaniemy właścicielami terenu. Niewykluczone, że budynków również”. Czym zaowocowała owa operacja komunalizowania dworca PKP w Zakopanem?

Gazeta Krakowska (naszemiasto.pl) powiadomiła czytelnika dokładnie rok później : „Komunalizacja przez gminę Zakopane dworca PKP skomplikowała sytuacje prawną tego obiektu. Jak podaje burmistrz Janusz Majcher, w tej chwili jest tam pat. Bo ani gmina, ani PKP nie wiedzą, co mogą na dworcu robić, a co nie leży w ich kompetencji”. Cztery hektary gruntu należące do PKP oraz budynek dworca zostały skomunalizowane na wiosnę 2010 roku. Efekt : PKP odwołało się od decyzji wojewody małopolskiego. Rospatrzenie owej to kwestia nawet dwóch lat, do tego czasu bezdomni mają zagwarantowane spanie na dworcu kolejowym w Zakopanem, bo gdzie dwóch się kłóci, tam trzeci korzysta. Remont rzecz jasna w stanie zawieszenia.

Pod koniec zeszłego roku sytuacja na dworcu była o tyle patowa, że gmina bez prawnika nie mogła nawet pomalować obiektu. Prawnicy bowiem mieli podówczas bojowe zadanie sprawdzać tak po stronie PKP jak i po stronie gminy co komu można w budynku i poza nim uczynić, a wiadomo „gdzie kucharek szześć..”. Miało być tak pięknie po tej całej komunalizacji, władze miasta zapragnęły, czy raczej wciąż pragną, by wokół odnowionego dworca powstały parkingi dla autobusów i samochodów osobowych, zaś sam budynek zabytkowy odzyskał dawną klasę. Tu należy przypomnieć, iż swój blask traci od roku 1899, od tegoż roku systematycznie niszczeje na oczach całego Zakopanego i reszty świata.

Chyba jedyną chwalebną rzeczą dla miasta w całej tej sprawie jest fakt, iż na początku maja 2010 roku gmina Zakopane jako jedyna w Polsce, stała się właścicielem dworca  kolejowego. To miało, tudzież wciąż ma, zmusić spółkę PKP do wyremontowania zniszczonego budynku dworca na zasadach jakie chce Zakopane. Jak na razie jedynym pocieszeniem dla nas Zakopiańczyków jest fakt, iż budynek powołany do życia przez hrabiego Zamoyskiego nie rozsypał się do reszty….

ID Artykułu: brak

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem