Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

52 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich Zakopane 2021

Zakopane – będzie dworzec PKP jak się patrzy część 1

Opis

Trudno powiedzieć, że  zabytkowy dworzec PKP w Zakopanem to jedna z wielu atrakcji stolicy Tatr, raczej jeden z obiektów, który od lat paskudzi jako taką markę tegoż miasta. Wystarczy rzucić okiem na ów gmach, aby zepsuć sobie dobry nastrój wychodząc z pociągu w nadziei spędzenia barwnych wakacji w górach.

Jednak od czasu do czasu w mediach, niczym światełko w tunelu, pojawiają się newsy sugerujące, iż los dworca w Zakopanem się zmieni. Na stronie Pasażer24.pl cztery lata ( marzec 2007) temu pojawił się taki oto optymistyczny wątek w tej materii : „Polskie Koleje Państwowe są zainteresowane jak najszybszą modernizacją dworca kolejowego w Zakopanem – zapewnia burmistrz Janusz Majcher po spotkaniu z zarządem PKP w Warszawie (…) Główny, zabytkowy budynek zostanie gruntownie odnowiony, a perony, bocznice i cała infrastruktura mają zyskać wygląd na miarę XXI wieku. Pojawią się parkingi, zaplecze handlowe (…) PKP ma już przygotowany schemat tej inwestycji.

Od owego „światełka w tunelu” minął rok. W 2008 kwietniową porą można było sobie a propos dworca w Zakopanem poczytać w intermediach coś takiego  – „Zakopane: fatalny stan dworca PKP odstrasza turystów”. Zimowa stolica Polski ma dworzec, który przynosi wstyd. Nic nie drgnęło w tej materii ku lepszemu. Tak oto niektórzy relacjonowali w 2008 roku stan owego obiektu być może jeszcze z czasów Austro-Węgier :

„Na placu, na który wychodzi się z peronów przy dworcu PKP jest mnóstwo dziur, rozsypująca się nawierzchnia a po deszczu pełno kałuż. W okropnym stanie jest także budynek dworca. Mieszkamy tam, w lokalach nad dworcem, i do niedawna jak padał deszcz , lało się nam na głowy”. Obawiano się, że jakiś kawał tynku spadnie podróżnemu na głowę. Mimo wcześniejszych deklaracji okazało się, że PKP nie ma pieniędzy i  w najbliższym czasie dworzec w Zakopanem nie zostanie wyremontowany, więcej, naczelnik Andrzej Jeleń stwierdził, iż nic o planach w tej sprawie nie wie.

Mija kolejny rok. Mamy kwiecień i news podnoszący na duchu : „PKP bierze się za remont dworca w Zakopanem” ( TransportiKomunikacja ). Informacyjna Agencja Radiowa podała, iż burmistrz Zakopanego Janusz Majcher otrzymał od PKP zapewnienie, że najpilniejsze prace remontowe zostaną wykonane jeszcze w tym roku. Napraw wymagają między innymi drzwi wejściowe i okna. Odmalowana powinna też być elewacja, a teren wokół dworca uporządkowany.

Niestety, już w listopadzie tegoż samego roku ręce opadły tym, co zbytnio wierzą losowi  – „Zakopane : PKP przeszły koło nosa 2 mln złotych na remont (…) PKP nawet tego kosmetycznego remontu nie wykona. Aby w końcu uporządkować ten teren, władze Zakopanego chcą skomunalizować zarówno budynek dworca, jak i teren do niego przyległy”.

Członek zarządu PKP Paweł Olczyk mając „w garści” 2 mln złotych bił się w pierś obiecując, iż ma przygotowany harmonogram prac i osiągnięty consensus z konserwatorem zbytków. Jednak podówczas bardziej pewne niż obietnice Olczyka było nadejście zimy i nietknięty dworzec. Jedyne wyjście jakie wtedy jawiło się na horyzoncie, to skomunalizowanie budynku, który przecież powołał do życia sam hrabia Władysław Zamoyski.

cdn ….

agata

ID Artykułu: brak

8,277 liczba wyświetleń, 6 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem