Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Wystawa – Z KUŹNI DZIADKA ŚLIWKI.

  • Ulica: Jagiellońska 18b
  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Kod pocztowy: 34-500
  • Miejscowość: Zakopane
  • Nadesłane: Anna Kozak
  • Opublikował: Robert Urbański

Opis

MIECZYSŁAW KRÓL-ŁĘGOWSKI. Z KUŹNI DZIADKA ŚLIWKI.
Jubileusz trzydziestolecia pracy twórczej.

26 stycznia – 7 kwietnia 2013

Galeria Władysława Hasiora
Zakopane, ul. Jagiellońska 18b
czynna: środa – sobota 11-18, niedziela 9-15
www.muzeumtatrzanskie.pl

Zapraszamy na jubileuszową wystawę prac Mieczysława Króla-Łęgowskiego – zakopiańskiego kowala, rzeźbiarza, poety ludowego, spinkarza i kolekcjonera. Pokazujemy na niej rzeźby wykonane przez Artystę z użytkowych przedmiotów kowalskiej roboty, które z fantazją zespolił w postaci podhalańskich kowali, zbójników, muzykantów, tańczące pary, słynnych sportowców, a także sylwetki zwierząt. Towarzyszą im dawne narzędzia z kuźni i kute przedmioty pochodzące z Jego zbiorów.

Mieczysław Król-Łęgowski urodził się 18 sierpnia 1951 roku w Zakopanem. Tu uczęszczał do szkoły podstawowej, a następnie kontynuował naukę w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu.
Początek działalności artystycznej Mieczysława Króla-Łęgowskiego przypadł na rok 1978
i związany był ze stolarstwem i rzeźbieniem w drewnie. W 1983 roku został przyjęty w poczet członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Równolegle z pracami stolarskimi i rzeźbieniem Mieczysław Król-Łęgowski zaczął pisać wiersze w gwarze podhalańskiej. Zaprezentował je publicznie po raz pierwszy w czasie stanu wojennego, na Posiadach w Biołej Izbie – cyklicznych spotkaniach, organizowanych przez Związek Podhalan w Zakopanem.
W 1999 roku Mieczysław Król-Łęgowski ciężko zachorował. Walka z chorobą i wynikające z niej osłabienie przerwały wymagające wysiłku fizycznego dotychczasowe Jego zajęcia. Wówczas nie zrezygnował z pracy, zaczął wytwarzać metalowe spinki – ozdoby koszul góralskich.
W 2001 roku rozpoczął się nowy okres w twórczości Mieczysława Króla-Łęgowskiego.
Z podków, łańcuchów, trzóseł od pługów, zawiasów do drzwi, gwoździ, śrub, motyk, kowadeł, wideł itp., pochodzących z kuźnia dziadka Jana Guta Śliwki, przy pomocy techniki kucia na zimno i spawania, zaczął tworzyć pełne lekkości i ruchu, oryginalne i zaskakujące pomysłowością rzeźby. Dobre wyczucie formy pozwoliło Artyście przeistaczać dawne narzędzia i kowalskie wyroby w postaci podhalańskich kowali, zbójników, muzykantów, słynnych sportowców – głównie narciarzy, postaci Świętej Rodziny przy betlejemskim żłóbku, w tańczące pary, anioły, a także zwierzęta.
Mieczysław Król-Łęgowski pokazywał swe prace na wielu wystawach zbiorowych, głównie na terenie Podhala. Trzy indywidualne wystawy prac Artysty miały miejsce w Zakopanem w roku 2003, 2005 i 2007. Brał również udział w konkursach twórczości ludowej, organizowanych na terenie Małopolski, w których był wyróżniany.
Prace Mieczysława Króla-Łęgowskiego znajdują się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem i Muzeum Wsi Radomskiej, a także w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Opracowała Anna Kozak

ID Artykułu: 8451038d25c6bf9

1,715 liczba wyświetleń, 1 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia