Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

52 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich Zakopane 2021

WYSTAWA „TATRY – CZAS ODKRYWCÓW” PO WŁOSKU

Opis

okladka katalogu
WYSTAWA „TATRY – CZAS ODKRYWCÓW” PO WŁOSKU
25 października w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu zakończyła się jubileuszowa wystawa Muzeum Tatrzańskiego „Tatry – czas odkrywców”. 26 listopada 2009 zostanie ona otwarta w Museo Nazionale della Montagna w Turynie we Włoszech.

W ramach umowy o współpracy z Museo Nazionale della Montagna w Turynie, Muzeum Tatrzańskie zaprezentuje we Włoszech wystawę „Tatry – czas odkrywców” pod włoskim tytułem „Alla scoperta dei Tatra. Arte e tradizione della montagna polacca”. Wernisaż w Turynie odbędzie się 26 listopada 2009. Wystawa potrwa do 5 kwietnia 2010.
Museo Nazionale della Montagna jest największym muzeum górskim na świecie. Idea stworzenia muzeum górskiego w Turynie narodziła się w roku 1874 wśród pierwszych członków Club Alpino Italiano, czwartej organizacji alpinistycznej świata. Wtedy to w budynku poklasztornym zgromadzenia kapucynów na Monte dei Cappuccini otwarto mały pawilon i ruchomą lunetę, przez którą można było oglądać 400-kilometrową panoramę Alp. W kolejnych latach stopniowo powiększano muzeum, a ostatni duży remont przeprowadzono przed XX Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi, które odbyły się w Turynie w 2006 roku.
W Museo della Montagna, obok stałej ekspozycji, organizowanych jest wiele wystaw czasowych. Muzeum ma największe na świecie centrum dokumentacji górskiej oraz zbiór filmów i fotografii o tematyce górskiej. Jest też siedzibą International Alliance for Mountain Film, organizacji zrzeszającej najważniejsze festiwale filmu górskiego, do której w bieżącym roku został przyjęty zakopiański festiwal filmowy „Spotkania z filmem górskim”.
Wystawie „Alla scoperta dei Tatra. Arte e tradizione della montagna polacca” towarzyszyć będzie katalog w nakładzie 3 tys. egzemplarzy oraz druki reklamowe, których wspólnym elementem graficznym jest reprodukcja obrazu Walerego Eljasza z roku 1893 „Turystki w Tatrach (Przy Morskim Oku)”.

Wystawa realizowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego oraz Regione Piemonte.
Partnerzy projektu: Urząd Miasta Zakopane, WARTA S.A., Cittŕ di Torino, Club Alpino Italiano.

ID Artykułu: brak

Brak Tagów

1,347 liczba wyświetleń, 2 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem