Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Wystawa PASTERSTWO W TATRACH

Opis

„PASTERSTWO W TATRACH” – wystawa zorganizowana z okazji 30-tej rocznicy powrotu owiec w Tatry, które od wieków były miejscem eksploatacji pasterskiej.
Na kulturę ludową Karpat w znacznej mierze wpłynęły wędrówki ludności pasterskiej – Wołochów, którzy w XIII wieku wyruszyli z Bałkanów wzdłuż Karpat ku Europie środkowej, z czasem przechodząc do osadnictwa stałego. Ślady ich działalności widoczne są na terenie wszystkich krain podtatrzańskich w dziedzinie pasterstwa zarówno w wytworach kultury materialnej jak i organizacji szałaśniczej.
Jednakże nadmierna ilość stad, które wypasano na początku XX w. w Tatrach znacznie uszkodziła wrażliwą przyrodę wysokogórską. Po utworzeniu parków narodowych po obu stronach granicy z czasem usunięto owce i bydło z tego terenu.
W Tatrzańskim Parku Narodowym w 1981 roku wprowadzono ponownie wypas nazwany „kulturowym”, który odbywa się na ściśle określonych zasadach.
Wystawa prezentuje tradycje i kulturę pasterską zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie Tatr z podziałem na Liptów, Spisz, Orawę i Podhale. Jest niezwykle bogata pod względem zgromadzonych eksponatów oraz starych fotografii. Ukazuje m.in. stroje noszone podczas wypasu, rodzaje i sposoby wyrabiania serów, naczynia i sprzęty używane w szałasach pasterskich, a także tradycyjne zwyczaje i obrzędy.

Wystawa powstała dzięki zaangażowaniu polskich i słowackich muzeów. Głównym organizatorem jest Tatrzański Park Narodowy, który zaprosił do współpracy i prosił o wypożyczenie zbiorów następujące muzea: Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum w Kieżmarku, Muzeum Podtatrzańskiego w Popradzie, Muzeum Lubowlańskiego, Muzeum Orawskiego im. Hviezdoslava w Dolnym Kubinie, Muzeum Liptowskiego w Różemberku.
Zbiory użyczyli nam również: Twórcy wystawy „Jurgów na starej fotografii”, Adam Brzoza, Józef Zych Ptoś, Wiesław Siarzewski

Wernisaż wystawy odbędzie się 1 lipca 2011 r. o godz. 16.00.
Wystawa czynna będzie od poniedziałku do soboty w godz. 8.00 – 16.00
wystawy pt.
Tatrzański Park Narodowy w
budynku Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN przy ul. Chałubińskiego 42a.

WSTĘP WOLNY
SERDECZNIE ZAPRASZAMY

ID Artykułu: brak

Brak Tagów

  

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem