Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Taneczna Impreza MANU FEST

Wystawa OBRAZY NA SZKLE EWELINY PĘKSOWEJ

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Kod pocztowy: 34-500
  • Miejscowość: Zakopane
  • Nadesłane: Anna Wende-Surmiak
  • Opublikował: Robert Urbański

Opis

OBRAZY NA SZKLE EWELINY PĘKSOWEJ W KOLEKCJI MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

12 stycznia – 19 maja 2013

Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, filia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
Zakopane, ul. Kościeliska 18
od środy do soboty w godz. 9:00-17:00, w niedzielę 9:00-15:00
www.muzeumtatrzanskie.pl

Wystawa OBRAZY NA SZKLE EWELINY PĘKSOWEJ W KOLEKCJI MUZEUM TATRZAŃSKIEGO to prezentacja prac znanej malarki na szkle, zgromadzonych w zbiorach zakopiańskiej placówki na przestrzeni lat 1968–2012.
Ewelina Pęksowa urodziła się i mieszka w Zakopanem. Działalność w dziedzinie malarstwa na szkle rozpoczęła w 1968 r. biorąc udział w konkursie, zorganizowanym przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. W swej twórczości świadomie nawiązuje do kanonów ludowej plastyki. W okresie ponad czterdziestu lat artystka prezentowała swe obrazy na 55 wystawach indywidualnych oraz ponad trzystu zbiorowych w Polsce i na świecie. Była nagradzana w licznych konkursach sztuki ludowej. Jej obrazy znajdują się w zbiorach wielu polskich muzeów etnograficznych, a za granicą w muzeach w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii i USA, a także w prywatnych kolekcjach w kraju i na świecie. Zdobią też wnętrza kilku kościołów i kaplic. Za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz zasługi w upowszechnianiu kultury była wielokrotnie nagradzana i odznaczana.
Od początku artystycznej drogi Eweliny Pęksowej Muzeum Tatrzańskie sukcesywnie dokumentuje jej twórczość. W ten sposób na przestrzeni 44 lat zebrało kolekcję 77 obrazów, z których większość znajduje się na wystawie w willi Koliba.
Z bogatego repertuaru ikonograficznego prac malarki na wystawie obejrzeć możemy obrazy o tematyce maryjnej, chrystologicznej, przedstawienia świętych, wizerunki zbójników, popularne na Podtatrzu miejsca, pełne nastroju kościółki, sceny prezentujące zajęcia ludności i miejscowy folklor, a także przedstawienia o tematyce historycznej.

Istotną część tej prezentacji stanowi jedenaście obrazów zakupionych do zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem w 2012 roku, z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w sposób znaczący wzbogaciły dotychczasową kolekcję.

ID Artykułu: 12450f03a480deb5

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem