Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Wspieramy polską młodzież z Kresów Wschodnich

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Miejscowość: Zakopane
  • Nadesłane: Andrzej Bogusławski
  • Opublikował: Robert Urbański
Wspieramy polską młodzież z Kresów Wschodnich

Opis

Wspieramy polską młodzież z Kresów Wschodnich
W Zakopanem od początku lipca przy większości szlaków Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) jak też na terenie miasta można spotkać wolontariuszy prowadzących zbiórkę pieniędzy do puszek. Kwesta prowadzona jest przez Fundację OKO przy wsparciu TPN i Ministerstwa Sportu. Akcja ma charakter zbiórki publicznej i potrwa do końca września. Jej celem jest zorganizowanie integracyjnych obozów patriotycznych dla młodzieży polskiej z terenów byłej I Rzeczpospolitej Polskiej. Turnusy nie mają na celu jedynie aktywnego wypoczynku pod górskimi szczytami. Ich ideą jest przekazanie dawki polskiego patriotyzmu poprzez lekcje historii i kultury. Młodzież będzie miała okazję poznać miejsca związane z dziedzictwem narodowym.
¬¬ ¬– Robimy to by przypomnieć im polską tożsamość. To młodzież urodzona poza granicami kraju, z terenów m.in. dzisiejszej Łotwy, Litwy, Białorusi, czy Ukrainy. Oni czują się Polakami i chcą tutaj przyjechać jednak dotychczas nie mieli okazji. W dzisiejszej Europie granic nie tworzy się za pomocą siły, lecz poczuciem przynależności do określonej państwowości i kultury. Nie są to granice fizyczne tylko duchowe i tego ducha polskości chcemy utrzymać wśród młodzieży z Polskich Kresów Wschodnich. – mówi Andrzej Bogusławski, prezes Fundacji OKO.
Chętnych do przyjazdu nie brakuje. Informacja została rozesłana poprzez oddziały Caritas oraz przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne na Wschodzie. Wyłonili się regionalni liderzy, którzy organizują grupy chętnych do przyjazdu na turnusy do Zakopanego. Do zbiórki zaangażowali się w większości wolontariusze z Podhala ale są wśród nich również młodzi ludzie z m.in. Konina, Lublina i Warszawy. Jak przyznają chcą pomóc w zbiórce ale dla nich jest to również letnia przygoda, w trakcie której odwiedzają górskie szlaki.

Główne miejsca, w których można ich spotkać to Kuźnice i biegnące od nich szlaki, droga na Morskie Oko oraz doliny: Kościeliska, Chochołowska i Strążyska. Turyści pozytywnie reagują na akcję chętnie wspierając zbiórkę datkami. Ochotnicy niezależnie od pogody wyruszają na trasy by zapełnić puszki choć do połowy. Im więcej uda się zebrać tym większe wsparcie na cel przekaże Ministerstwo i więcej młodzieży uda się zaprosić na obozy. Działanie Fundacji można również wspomóc przekazując darowiznę w postaci przelewu.

Krzysztof Matyjaszek

ID Artykułu: 62655cc35378eab6

Brak Tagów

  

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem