Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Vi Puchar Zakopanego w narciarstwie alpiejskim

Władysław Trebunia Tutka odszedł

  • Gmina/powiat/miejsc.: Poronin
  • Miejscowość: Poronin
  • Opublikował: zakopiec

Opis

Lokalne media na Podhalu podały w pierwszych dniach grudnia : „Zmarł Władysław Trebunia Tutka”. Właściwie gdyby nie choroba nowotworowa, mógłby jeszcze być pośród nas. Niestety, jak się potocznie powiada – choroby nie wybierają. Miał 70 lat i do końca dzielnie walczył z „wrogiem”. Chociaż sam o sobie mówił, iż jest przede wszystkim malarzem, był również znanym góralskim muzykiem. Już jako trzynastoletnie dziecko przodował w kapeli swoich starszych braci. Zdobył drugą nagrodę w Konkursie Muzyk Podhalańskich w 1955 roku i nagrodę indywidualną na Światowym Festiwalu Młodzieży w Warszawie w tymże samym roku. Został też uhonorowany w dziedzinie muzyki ludowej min. w Kazimierzu w 1991 roku z Kapelą Rodzinną Trebuniów Tutków z Poronina.
Do końca swoich dni, gdy siły pozwalały, koncertował z rodzinnym zespołem Trebunie Tutki prowadzonym przez jego syna Krzysztofa. Owa muzykująca rodzina z Białego Dunajca najpierw działała jako kapela ludowa, by po latach zasłynąć jako zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie. Także Azji i Ameryki Północnej. Zespół ten prezentuje specyficzny styl, wykonując utwory na tradycyjnych instrumentach. Udział Władysława Trebuni Tutki w zespole miał wymiar nie tylko artystyczny, ale i symboliczny, bowiem był głową rodu. Grał więc w rodzinie „pierwsze skrzypce”. Nadawał jej odpowiedni klimat i charakter.
Jednak, jak już wspominaliśmy, był przede wszystkim malarzem i twórcą wybitnie i wszechstronnie uzdolnionym. Władysław pochodził ze starego rodu baców i muzykantów, co miało niewątpliwy wpływ na jego twórczość. Istotny jest także fakt w tejże materii, że urodził się w Poroninie, w której to miejscowości bywali i działali inni artyści, zostawiając po sobie ślad. W domu Trebuniów Tutków gościli artyści malarze wszelakiego formatu. Mieli przy tym okazje sportretować dziadka Władysława – Stanisława Budza Mroza, znanego podhalańskiego dudziarza. Władysław Trebunia Tutka urodził się w 1942 roku, ukończył Liceum Sztuk Plastycznych oraz Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Wystawiał w Polsce i wielu krajach świata.
7 grudnia w kościele w Poroninie odbyły się uroczystości pogrzebowe artysty. Tygodnik Podhalański podał : „Władysław Trebunia Trutka już na niebieskiej grani”. Zmarłego żegnały w Poroninie całe tłumy. Mistrzowi przygrywał orszak muzykantów, w kondukcie szły poczty sztandarowe, Strzelcy Podhalańscy, księża. Pogoda była piękna, choć mroźna. Licznie przybyli przede wszystkim przyjaciele artysty. Miłośnicy jego muzyki i prac, obrazów i witraży. Wiele z tychże dzieł zdobi podhalańskie kościoły. Jak przystało na przyzwoity orszak, był on wiedziony prze konną banderię. Po ceremonii wszystkim przybyłym złożył podziękowania syn Trebuni Tutki – Krzysztof. Gdy składano trumnę do grobu, mistrzowi przygrywały góralskie dudy. Melodię „Krywaniu, Krywaniu wysoki” grało kilkuset muzykantów.

E/Zakopiec

ID Artykułu: 16650c3bcff6f719

Brak Tagów

  

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem