Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Wiosna na Harendzie

Opis

Na Harendzie zakończyła się zima. W dniu 21 marca pożegnaliśmy zimę. Tego roku była kapryśna. Taka zwykła, bezśnieżna, trochę sztuczna. Gdyby nie mróz i dziesiątki armatek, to nie byłoby po czym jeździć na nartach. Takiej zimy nie ma co na poważnie zegnać, jak to czyniono przed wiekami topiąc kukłę Marzanny zwanej też przez naszych przodków Moreną, Marzanikiem, Śmierzteckom, Śmiertką, Śmiercichą, a nawet Śmiercią.
Dlatego też była to ceremonia śmiertelnie poważna i za wygłupy można było podzielić los kukły zrobionej z wiechcia słomy, grochowin lub konopi.
A jednak, tradycja rozstawania się z zimą, jej głodem i chorobami pozostała.

Obecnie obrzęd topienia Marzanny nabrał zdecydowanie zabawowego charakteru. Jest to frajda dla dzieci, która zaczyna się już w momencie wykonywania kukły. W taki tradycyjny sposób pożegnali tę uciążliwą porę uczniowie SP nr 9 w Zakopanem. Były wrzaski, bicie w pokrywki i grzechotanie puszkami.

Ledwie Marzanna sfrunęła prosto do rzeki z kładki przy Muzeum Kasprowicza a nad wodą już się pokazały krokusy, przebiśniegi i bazie. Kto nie wierzy niechaj zajrzy na Harendę.

Relacja Piotr Kyc

ID Artykułu: brak

 

2,282 liczba wyświetleń, 1 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem