Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Wilk w Tatrach – nie strzelać!

Opis

Drugim po nidźwiedziu ważnym i cenionym drapieżnikiem zamieszkującym Tatry jest wilk. Nie ma ich zbyt wiele, zaledwie kilka rodzin można w tychże górach się dopatrzeć, jednak cieszy się on u nas względami, bowiem jest pod ścisłą ochroną. Niestety, nasz słowacki sąsiad ma w tejże materii inne zdanie, wilki nie mają po słowackiej stronie Tatr lekko.

Niedawno podhalańskie media alarmowały : „Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie odstrzału wilka na Słowacji. Przy okazji mogły zostać zastrzelone zwierzęta, które przechodzą z Polski do południowych sąsiadów (…) Na Słowacji sezon polowań na wilki trwa od 1 listopada do połowy stycznia. Na odstrzał zwierząt, które podlegają ochronie gatunkowej, wydają zezwolenia i ustalają limity słowaccy ministrowie: rolnictwa i zasobów naturalnych. W minionym sezonie na Słowacji zezwolono na odstrzał 130 osobników, w tym 20 sztuk w sąsiedztwie z Polską, ale środowiska przyrodnicze donoszą, że dopuszczony limit jest corocznie przekraczany. Tymczasem dla zwierząt nie istnieją granice i migrują, więc te, które przechodzą z Polski na Słowację, mogą zostać odstrzelone, a w naszym kraju wilk podlega ścisłej ochronie gatunkowej” (24tp.).

W naszych Tatrach można wilka spotkać w rejonie Doliny Chochołowskiej tudzież Doliny Suchej Wody. Rzecz jasna, zdarza się, że do owego spotkania może dojść też w innej części Tatr. Wilki nie przywiązują się jednak do jakiegoś wybranego kawałka ziemi, wędrują gdzie im się podoba. Stąd problemy w tej materii ze Słowakami i wilkami w roli głównej. Nikt przecież nie upilnuje tychże drapieżników, by te nie podróżowały na słowacką stronę w czasie, gdy tam jest zezwolenie na ich odstrzał. Od 2010 roku prowadzi się działania na rzecz transgranicznej ochrony wilków. Gospodarze hodujący stada owiec nie są przychylni takim działaniom z oczywistych względów. Miejmy nadzieję jednak, że ekolodzy i ich przeciwnicy w tejże sprawie osiągną kompromis korzystny dla obu stron, tak by do wilków nie strzelano bez opamietania.

.

ID Artykułu: 465259113adcb20

Brak Tagów

  

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem