Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

52 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich Zakopane 2021

WIECZÓR TYBETAŃSKI: SEN O GÓRACH. OŚMIOTYSIĘCZNIKI I ZDOBYWCY MARZEŃ

  • Ulica: Ornak
  • Gmina/powiat/miejsc.: Kościelisko
  • Organizator: Schronisko Górskie PTTK na Ornaku i Muzeum Tatrzańskie
  • Miejscowość: Kościelisko
  • Nadesłane: Olga Hadowska
  • Opublikował: Robert Urbański
WIECZÓR TYBETAŃSKI: SEN O GÓRACH. OŚMIOTYSIĘCZNIKI I ZDOBYWCY MARZEŃ

Opis

WIECZÓR TYBETAŃSKI: SEN O GÓRACH. OŚMIOTYSIĘCZNIKI I ZDOBYWCY MARZEŃ

14 sierpnia 2015 (piątek), godz. 19:00
Schronisko Górskie PTTK na Hali Ornak

Schronisko Górskie PTTK na Ornaku i Muzeum Tatrzańskie zapraszają na kolejny wieczór górski. Spotkanie „Sen o górach. Ośmiotysięczniki i zdobywcy marzeń”rozpocznie się w piątek (14 sierpnia) o godzinie 19. Tym razem spotkamy się, by posłuchać opowieści himalaistów o górach najwyższych: Himalajach i Karakorum. W wieczorze wezmą udział himalaista: Mariusz Grudzień, a spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.
Najwyższe góry świata. Himalaje i Karakorum. Kraina śniegu i mrozu. Ich magia i pionowy świat wciąż fascynuje ludzi gór i każe im szukać trudnych dróg na ośmiotysięcznikach i innych szczytach. Czasami cena zdobycia szczytu jest wysoka. Jak tam jest? Jakie odczucia towarzyszą zdobywcom tych gór? Jak daleko są gotowi się posunąć w swojej pasji? Jakimi są ludźmi?
Gościem honorowym spotkania będzie Mariusz Grudzień. To ratownik Beskidzkiej GOPR, instruktor ratownictwa górskiego GOPR, ratownik medyczny, zawodowo pracuje jako ratownik GOPR i uczestnik programu himalajskiego PZA. Wspinał się m.in. w Kaukazie i Pamirze. Grotołaz, przewodnik górski. Mieszkaniec i miłośnik Ziemi Kłodzkiej. Wziął udział w akcji ratunkowej na BroadPeaku.
Podczas spotkania zacytujemy także wypowiedzi znanego zakopiańskiego himalaisty, Ryszarda Gajewskiego – instruktora alpinizmu PZA, przewodnika UIAGM IVBV, przewodnika tatrzańskiego i ratownikaTOPR. Ma on na swoim koncie górskim wyprawy w Andy iPamir oraz udział w wyprawach himalajskich.24 października 2009 za wybitne zasługi dla rozwoju ratownictwa górskiego, za wykazaną odwagę i poświęcenie w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego, za działalność w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Wybrane wyprawy Ryszarda Gajewskiego w góry wysokie:zimowa wyprawa na Mount Everest 1980, nowa droga na południowej ścianie Mount Everestu (trudności – V na wysokości 8200 m z Jerzym Kukuczką),nowa droga na południowej ścianie Annapurny 8091 m,kierownik wyprawy na Dhaulagiri z okazji 100-lecia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.Zdobyte szczytyNgadiChuli (7871 m n.p.m. – pierwsze wejście z Maciejem Pawlikowskim), Manaslu (8156 m n.p.m. – pierwsze wejście zimowe z Maciejem Berbeką) i CzoOju (8201 m n.p.m. – wejście nową drogą z Maciejem Pawlikowskim).
Wojciech Szatkowski przygotował prezentację multimedialną o zdobywaniu Himalajów i Karakorum, z zaznaczeniem największych sukcesów Polaków. W jego opowieści nie zabraknie Polaków: Jerzego Kukuczki, Wojciecha Kurtyki, Krzysztofa Wielickiego, Wandy Rutkiewicz i wielu innych nazwisk tych, którzy osiągnęli w górach wysokich szereg sukcesów na skalę światową. W tej opowieści o pasji do gór najwyższych nie zabraknie także wspinaczy zagranicznych. Tym opowieściom będą towarzyszyć rytmy gitary i Djembe (Krzysiek Sajewski i Oskar Klamerus). Zapraszamy także na poczęstunek tybetański.
Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

ID Artykułu: 80955cc6d05ee5f5

 

1,216 liczba wyświetleń, 2 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia