Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

WIECZÓR CZWARTKOWY W MUZEUM TATRZAŃSKIM

  • Ulica: Krupówki 12
  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Kod pocztowy: 34-500
  • Miejscowość: Zakopane
  • Opublikował: zakopiec

Opis

WIECZÓR CZWARTKOWY W MUZEUM TATRZAŃSKIM: „SŁUSZNA SPRAWA GÓRĘ WZIĘŁA…”. SPÓR O MORSKIE OKO W LATACH 1879-1909
Serdecznie zapraszamy w czwartek 5 lipca o godz. 18 na pierwszy wakacyjny WIECZÓR CZWARTKOWY W MUZEUM TATRZAŃSKIM, który poprowadzi dr Jerzy M. Roszkowski. Spotkanie zatytułowane „SŁUSZNA SPRAWA GÓRĘ WZIĘŁA…”. SPÓR O MORSKIE OKO W LATACH 1879-1909 odbędzie się w gmachu głównym Muzeum przy ul. Krupówki 10.
„Wieczór…” poświęcony będzie sporowi o Morskie Oko w latach 1879-1909, który był początkowo konfliktem między prywatnymi właścicielami sąsiednich posiadłości leżących po obu stronach granicy galicyjsko-węgierskiej. Na szerszą skalę rozpoczął go niemiecki książę Christian Hohenlohe, roszczący pretensje do Doliny Rybiego Potoku (Morskiego Oka), gdzie znajdowały się tereny należące do polskich właścicieli (od 1898 r. do hr. W. Zamoyskiego). Konflikt ten miał charakter nie tylko zatargu pomiędzy prywatnymi właścicielami, ale także sporu o granicę polityczną między Galicją a Węgrami.
Ostatecznie – 13 września 1902 r. – wyrokiem międzynarodowego trybunału w Grazu – spór z Węgrami o Morskie Oko został rozstrzygnięty na korzyść strony polskiej (Galicji).
Pomimo tego, że zakończył się spór o granicę państwową, jeszcze przez siedem lat ks. Hohenlohe kwestionował prywatne prawa Zamoyskiego do tego terenu. Dopiero w 1909 r., po serii rozpraw i apelacji, pretensje Hohenlohego zostały definitywnie oddalone.

W cenie biletu wstępu (7,00 zł normalny, 5,50 zł ulgowy) – prezentacja dr Jerzego Roszkowskiego oraz możliwość zwiedzenia Muzeum.

ID Artykułu: 2934fedc3977d133

Brak Tagów

1,143 liczba wyświetleń, 1 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Popularne Ogłoszenia Ogółem