Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Wernisaż wystawy „Niepodległa Poddębskiego”

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Kod pocztowy: 34-500
  • Miejscowość: Zakopane
  • Nadesłane: Ania Karpiel-Semberecka
  • Opublikował: Robert Urbański / zakopiec
Wernisaż wystawy „Niepodległa Poddębskiego”

Opis

FOTOPLASTYKON NA KULTURALNYM PLACU NIEPODLEGŁOŚCI – WIRTUALNA PODRÓŻ W CZASIE
W piątek 9 lutego o godzinie 12:00, zapraszamy na Kulturalny Plac Niepodległości, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy „Niepodległa Poddębskiego”.
Wybrane przez Narodowe Archiwum Cyfrowe archiwalne zdjęcia ożyją w nowej formie – zostaną zaprezentowane w fotoplastykonie zainstalowanym na Placu.
Tętniący życiem plac zyska jeszcze jedną atrakcję!

Zakopane zaprasza mieszkańców oraz turystów na niezwykłą podróż w czasie. Dzięki zdjęciom autorstwa Henryka Poddębskiego z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego i stworzonemu przez Fundację Koncept Kultura fotoplastykonowi, przeniesiemy się do Polski epoki dwudziestolecia międzywojennego. Unikatowe zdjęcia pozwolą zobaczyć jak Polacy wypoczywali zimą w czasach II RP. Dzięki współpracy z Zakopiańskim Centrum Kultury, fotoplastykon zagości na Kulturalnym Placu Niepodległości od 9 lutego do 15 marca!

Magia stereoskopu, czyli co to jest fotoplastykon
W 1866 r. Alois Polanecky zbudował maszynę, w którą wbudował 25 stereoskopów.
Z tym „Salonem Stereoskopowym”, który stał się absolutnym hitem, występował
na jarmarkach. Tak powstał fotoplastykon, dzięki któremu magia wspólnego oglądania zdjęć stała się ogólnie dostępna. Pragniemy przywrócić blask temu magicznemu urządzeniu
i zaprosić mieszkańców Pruszkowa do podglądania historii powstania muzeum przez „dziurkę od klucza”, czyli okulary stereoskopowe.
Anna Osiadacz, prezes Fundacji Koncept Kultura, wyjaśnia na czym polega technika prezentowania zdjęć w fotoplastykonie: „fotografia stereoskopowa to technika polegająca na wykonaniu dwóch zdjęć obiektu z różnych punktów widzenia. Widz obserwuje zdjęcia patrząc prawym okiem na fotografię wykonaną z prawego punktu widzenia i lewym okiem – z przeciwnego punktu. Daje to wrażenie trójwymiarowości przestrzeni, w której znajdują się przedmioty i osoby. Naturalność, właściwość takiej techniki osiąga się przez wyrównanie kątów widzenia i odstępów optycznych”.
Do oglądania fotografii stereoskopowych, które nazywamy stereoparami, wykorzystywano niegdyś rodzaj okularów złożony z dwóch lekko powiększających i ułożonych obok siebie soczewek dających efekt przestrzennego widzenia obiektu – tak zwanego stereoskopu. Wykonując projekt fotoplastykonu, jego autor – Zygmunt Fit, starał się połączyć tradycję z nowoczesnością, dlatego stworzone przez niego urządzenie wykorzystuje nieco odmienną od oryginalnej formę prezentacji samych zdjęć. W nowoczesnej wersji wykorzystane są multimedia jako nośniki obrazu, a dzięki zastosowaniu systemu luster, postrzeganie trójwymiarowości jest jeszcze głębsze.
Niepodległa Poddębskiego, czyli co zobaczymy na wystawie
Misją Narodowego Archiwum Cyfrowego jest budowanie nowoczesnego społeczeństwa świadomego swojej przeszłości. Fotografia stała się w XX wieku głównym medium przekazu informacji i wspomnień, a z uwagi na ogrom zniszczeń, jakich dokonała II wojna światowa rola tego typu przekazu jest dziś nie do przecenienia.
W 2016 roku Narodowe Archiwum Cyfrowe, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozyskało wyjątkową spuściznę Henryka Poddębskiego (1890–1945), jednego z najważniejszych fotografów II Rzeczypospolitej.
Kolekcja licząca ponad 22 tys. czarno-białych zdjęć ukazuje architekturę, ludzi i krajobrazy Polski międzywojnia i stanowi jeden z najciekawszych zespołów dostępnych wśród blisko 16 mln fotografii zgromadzonych w NAC. Poddębski fotografował krajobrazy we wszystkich województwach odrodzonej Rzeczypospolitej oraz na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Na stronie NAC dostępny jest album zawierający blisko 200 unikatowych fotografii autorstwa Poddębskiego i każdy może go pobrać bezpłatnie (https://www.nac.gov.pl/wp-content/uploads/2017/11/NAC-Henryk-Poddebski-eBook.pdf).
„Kolekcja ta jest jedną z najciekawszych spuścizn dostępnych wśród blisko 16 mln fotografii zgromadzonych w naszym archiwum. – mówi Marianna Otmianowska Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego – Unikatową nie tylko ze względu na wyjątkowe kadry, ale także autorski, oryginalny komentarz – każda fotografia została opisana przez twórcę, a układ ten nie uległ zmianie od przedwojnia. Henryk Poddębski swoje zapiski prowadził w dwóch grubych zeszytach. Skrupulatne opisy wskazują daty wykonania fotografii i miejsca uwiecznione na zdjęciach.”
W fotoplastykonie zaprezentowanych zostanie ok. 30 archiwalnych zdjęć prezentujących zimowe krajobrazy m.in z Tatr i Worochty. Oglądający będą mogli poczuć atmosferę tamtych lat i zobaczyć jak wyglądali kiedyś amatorzy białego szaleństwa.
O wystawie na skróty:
Tytuł: „Niepodległa Poddębskiego”
Gdzie: Zakopane, Kulturalny Plac Niepodległości
Wernisaż: 9 lutego godz. 12:00
Czas trwania: 9.02-15.03.2018
Organizatorzy:
Narodowe Archiwum Cyfrowe i Fundacja Koncept Kultura
Partner strategiczny
Zakopiańskie Centrum Kultury

Opisy do zdjęć:
zdjęcie 2c – Narciarz w garniturze w Rafajłowej w województwie stanisławowskim, rok 1938, autor Henryk Poddębski, ze zbiorów NAC
zdjęcie 2m – Narciarze na stoku, Worochta, rok 1936, autor Henryk Poddębski, ze zbiorów NAC
zdjęcie 4a – Cerkiew w Rafajłowej w województwie stanisławowskim, autor Henryk Poddębski, ze zbiorów NAC
zdjęcie 4b – Huculi przy saniach zaprzężonych w konie w nierozpoznanej wsi, lata 1910-1939, autor: Henryk Poddębski, ze zbiorów NAC
zdjęcie 4c – Hucuł ze wsi Żabie-Ilcia na nartach, lata: 1910-1939, autor: Henryk Poddębski, ze zbiorów NAC
zdjęcie 4d – Grupa górali gra na trombitach przy dworcu kolejowym w Worochcie, lata 1931-1939, autor: Henryk Poddębski, ze zbiorów NAC
zdjęcia z fotoplastykonem: wykonany przez Fundację Koncept Kultura fotoplastykon

ID Artykułu: 965a7bfe492bb3e

Brak Tagów

  

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

świece sojowe
Świece sojowe to doskonały produkt dla osób, które cenią sobie ekologiczny sposób życia. Jest to świetna alternatywa dla zwykłych świec.
pompomcandles.pl