Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Taneczna Impreza MANU FEST

Wernisaż wystawy „Niepodległa Poddębskiego”

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Kod pocztowy: 34-500
  • Miejscowość: Zakopane
  • Nadesłane: Ania Karpiel-Semberecka
  • Opublikował: Robert Urbański / zakopiec
Wernisaż wystawy „Niepodległa Poddębskiego”

Opis

FOTOPLASTYKON NA KULTURALNYM PLACU NIEPODLEGŁOŚCI – WIRTUALNA PODRÓŻ W CZASIE
W piątek 9 lutego o godzinie 12:00, zapraszamy na Kulturalny Plac Niepodległości, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy „Niepodległa Poddębskiego”.
Wybrane przez Narodowe Archiwum Cyfrowe archiwalne zdjęcia ożyją w nowej formie – zostaną zaprezentowane w fotoplastykonie zainstalowanym na Placu.
Tętniący życiem plac zyska jeszcze jedną atrakcję!

Zakopane zaprasza mieszkańców oraz turystów na niezwykłą podróż w czasie. Dzięki zdjęciom autorstwa Henryka Poddębskiego z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego i stworzonemu przez Fundację Koncept Kultura fotoplastykonowi, przeniesiemy się do Polski epoki dwudziestolecia międzywojennego. Unikatowe zdjęcia pozwolą zobaczyć jak Polacy wypoczywali zimą w czasach II RP. Dzięki współpracy z Zakopiańskim Centrum Kultury, fotoplastykon zagości na Kulturalnym Placu Niepodległości od 9 lutego do 15 marca!

Magia stereoskopu, czyli co to jest fotoplastykon
W 1866 r. Alois Polanecky zbudował maszynę, w którą wbudował 25 stereoskopów.
Z tym „Salonem Stereoskopowym”, który stał się absolutnym hitem, występował
na jarmarkach. Tak powstał fotoplastykon, dzięki któremu magia wspólnego oglądania zdjęć stała się ogólnie dostępna. Pragniemy przywrócić blask temu magicznemu urządzeniu
i zaprosić mieszkańców Pruszkowa do podglądania historii powstania muzeum przez „dziurkę od klucza”, czyli okulary stereoskopowe.
Anna Osiadacz, prezes Fundacji Koncept Kultura, wyjaśnia na czym polega technika prezentowania zdjęć w fotoplastykonie: „fotografia stereoskopowa to technika polegająca na wykonaniu dwóch zdjęć obiektu z różnych punktów widzenia. Widz obserwuje zdjęcia patrząc prawym okiem na fotografię wykonaną z prawego punktu widzenia i lewym okiem – z przeciwnego punktu. Daje to wrażenie trójwymiarowości przestrzeni, w której znajdują się przedmioty i osoby. Naturalność, właściwość takiej techniki osiąga się przez wyrównanie kątów widzenia i odstępów optycznych”.
Do oglądania fotografii stereoskopowych, które nazywamy stereoparami, wykorzystywano niegdyś rodzaj okularów złożony z dwóch lekko powiększających i ułożonych obok siebie soczewek dających efekt przestrzennego widzenia obiektu – tak zwanego stereoskopu. Wykonując projekt fotoplastykonu, jego autor – Zygmunt Fit, starał się połączyć tradycję z nowoczesnością, dlatego stworzone przez niego urządzenie wykorzystuje nieco odmienną od oryginalnej formę prezentacji samych zdjęć. W nowoczesnej wersji wykorzystane są multimedia jako nośniki obrazu, a dzięki zastosowaniu systemu luster, postrzeganie trójwymiarowości jest jeszcze głębsze.
Niepodległa Poddębskiego, czyli co zobaczymy na wystawie
Misją Narodowego Archiwum Cyfrowego jest budowanie nowoczesnego społeczeństwa świadomego swojej przeszłości. Fotografia stała się w XX wieku głównym medium przekazu informacji i wspomnień, a z uwagi na ogrom zniszczeń, jakich dokonała II wojna światowa rola tego typu przekazu jest dziś nie do przecenienia.
W 2016 roku Narodowe Archiwum Cyfrowe, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozyskało wyjątkową spuściznę Henryka Poddębskiego (1890–1945), jednego z najważniejszych fotografów II Rzeczypospolitej.
Kolekcja licząca ponad 22 tys. czarno-białych zdjęć ukazuje architekturę, ludzi i krajobrazy Polski międzywojnia i stanowi jeden z najciekawszych zespołów dostępnych wśród blisko 16 mln fotografii zgromadzonych w NAC. Poddębski fotografował krajobrazy we wszystkich województwach odrodzonej Rzeczypospolitej oraz na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Na stronie NAC dostępny jest album zawierający blisko 200 unikatowych fotografii autorstwa Poddębskiego i każdy może go pobrać bezpłatnie (https://www.nac.gov.pl/wp-content/uploads/2017/11/NAC-Henryk-Poddebski-eBook.pdf).
„Kolekcja ta jest jedną z najciekawszych spuścizn dostępnych wśród blisko 16 mln fotografii zgromadzonych w naszym archiwum. – mówi Marianna Otmianowska Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego – Unikatową nie tylko ze względu na wyjątkowe kadry, ale także autorski, oryginalny komentarz – każda fotografia została opisana przez twórcę, a układ ten nie uległ zmianie od przedwojnia. Henryk Poddębski swoje zapiski prowadził w dwóch grubych zeszytach. Skrupulatne opisy wskazują daty wykonania fotografii i miejsca uwiecznione na zdjęciach.”
W fotoplastykonie zaprezentowanych zostanie ok. 30 archiwalnych zdjęć prezentujących zimowe krajobrazy m.in z Tatr i Worochty. Oglądający będą mogli poczuć atmosferę tamtych lat i zobaczyć jak wyglądali kiedyś amatorzy białego szaleństwa.
O wystawie na skróty:
Tytuł: „Niepodległa Poddębskiego”
Gdzie: Zakopane, Kulturalny Plac Niepodległości
Wernisaż: 9 lutego godz. 12:00
Czas trwania: 9.02-15.03.2018
Organizatorzy:
Narodowe Archiwum Cyfrowe i Fundacja Koncept Kultura
Partner strategiczny
Zakopiańskie Centrum Kultury

Opisy do zdjęć:
zdjęcie 2c – Narciarz w garniturze w Rafajłowej w województwie stanisławowskim, rok 1938, autor Henryk Poddębski, ze zbiorów NAC
zdjęcie 2m – Narciarze na stoku, Worochta, rok 1936, autor Henryk Poddębski, ze zbiorów NAC
zdjęcie 4a – Cerkiew w Rafajłowej w województwie stanisławowskim, autor Henryk Poddębski, ze zbiorów NAC
zdjęcie 4b – Huculi przy saniach zaprzężonych w konie w nierozpoznanej wsi, lata 1910-1939, autor: Henryk Poddębski, ze zbiorów NAC
zdjęcie 4c – Hucuł ze wsi Żabie-Ilcia na nartach, lata: 1910-1939, autor: Henryk Poddębski, ze zbiorów NAC
zdjęcie 4d – Grupa górali gra na trombitach przy dworcu kolejowym w Worochcie, lata 1931-1939, autor: Henryk Poddębski, ze zbiorów NAC
zdjęcia z fotoplastykonem: wykonany przez Fundację Koncept Kultura fotoplastykon

ID Artykułu: 965a7bfe492bb3e

Brak Tagów

  

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem