Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Vi Puchar Zakopanego w narciarstwie alpiejskim

Walonki dla oscypkarzy

Opis

Przedwczoraj w Zakopanem redaktor naczelny Jerzy Jurecki rozdawał wszystkim sprzedającym oscypki walonki znane ze wschodnich stron Europy. Trochę inne niż oryginalne bo białe nie szare, ale jak mówi pani Stasia napewno będzie nam cieplej. Otrzymujący przypuszczalnie tej zimy nie zamarzną.

Sąsiadki handlujące koło naszego biura wzięły sobie po parze, ale już na następny dzień przyszły w swoich tradycyjnych butach.
Na stronie Tygodnika Podhalańskiego podano, że walonki specjalnie sprowadzono z Białorusi

Wikipedia podaje na temat materiału z którego są produkowane walonki.
„Wojłok – gorszego gatunku filc lub inaczej – filc produkowany metodami tradycyjnymi. Produkowany z wełny odpadowej i sierści zwierzęcej. Główne zastosowanie: produkcja chodników, koców, podkładek pod siodła, butów filcowych tzw. walonek.
W odróżnieniu od filcu, wojłok posiada mocno zróżnicowane włókna – od grubych wewnątrz do delikatnych po zewnętrznej stronie. Wykonuje się go raczej podczas produkcji rzemieślniczej niż przemysłowej. Podstawą do produkcji jest głównie runo owcze.
Określenie wojłok pochodzi z języka tureckiego.”
A o walonkach napisano:

Walonki (ros. Ва́ленки) – ciepłe buty do kolan, nieprzepuszczające wody. Ich spód tworzony był ze skóry, natomiast cholewa z grubego filcu, tzw. wojłoku. Produkowane przez Rosjan, popularne i produkowane na masową skalę w czasie II wojny światowej.

ID Artykułu: brak

Brak Tagów

  

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem