Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

52 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich Zakopane 2021

Walka o lokal w budynku na Kasprowym Wierchu

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Miejscowość: Zakopane
  • Nadesłane: Ewa Holek-Krzysztof / TPN
  • Opublikował: Robert Urbański 'zakopiec'
Walka o lokal w budynku na Kasprowym Wierchu

Opis

Od kilku dni w mediach pojawiają się doniesienia o walce o lokal w budynku na Kasprowym Wierchu, która prowadzona jest przez Polskie Koleje Linowe S.A. i Tatrzański Park Narodowy. O co w tym tak naprawdę chodzi?

Od lat dysponujemy lokalem (o wielkości 10 m2) położonym w obrębie górnej stacji na Kasprowym Wierchu. Aktualnie na podstawie ważnej umowy zawartej ze Starostą Tatrzańskim oraz PTTK. Te dwa podmioty ujawnione są w księgach wieczystych jako właściciele górnej stacji na Kasprowym Wierchu. Wcześniej najem odbywał się na podstawie umowy z PKL.

Lokal wykorzystujemy jako pomieszczenie socjalne dla pracowników pełniących dyżury w tym rejonie. Jest to istotne ze względu na warunki klimatyczne panujące w tym miejscu. Warto też pamiętać, że zwiększony nadzór Służb Parku na Kasprowym Wierchu jest konieczny ze względu na duże natężenie ruchu turystycznego, które jest konsekwencją pracy kolei.

Władze PKL twierdzą, że to one posiadają tytuł prawny do budynku na podstawie umowy dzierżawy zawartej pomiędzy TPN (reprezentującym Skarb Państwa – Wydzierżawiającym) a PKL S.A. (Dzierżawcą) w dniu 2 listopada 2005 roku, na okres 25 lat. To jednak nie jest prawdą. Wygaśnięcie z dniem 1 stycznia 2012 r. trwałego zarządu Parku (jedna z form uprawnienia do dysponowania nieruchomością) dotyczącego udziałów Skarbu Państwa w prawie własności nieruchomości położonych na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, było równoznaczne z rozwiązaniem (po upływie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia) umowy dzierżawy z dnia 2 listopada 2005 r.

Art 46 ust. 3 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 1997 nr 115 poz. 741) stanowi, że wygaśnięcie trwałego zarządu jest równoznaczne z wypowiedzeniem umów najmu, dzierżawy lub użyczenia z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, jeżeli nieruchomość, w stosunku do której wygasł trwały zarząd, była wynajęta, wydzierżawiona lub użyczona. Co oznacza, że PKL powołując się na tę (nieważną już) umowę nie ma racji. Przypomnijmy, Zarząd PKL kilka dni temu nakazał nam (naszym zdaniem bezprawnie) opuścić lokal, czego nie uczyniliśmy.

Niezależnie od tego po czyjej stronie jest racja, trzeba pamiętać, że z lokalu korzystają pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, którzy chronią przyrodę Tatr – jednego z najcenniejszych miejsc w Polsce. Spory rozgrywane na szczeblach kierowniczych instytucji nie powinny uderzać w pracowników. Nie powinny wpływać na komfort i ciągłość ich pracy. W naszej opinii miejscem rozgrywania tego typu sporów powinna być sala sądowa, gdzie zresztą sprawa ta została skierowana.


Z pozdrowieniami

Zespół Komunikacji i Wydawnictw
Tatrzański Park Narodowy
Kuźnice 1, 34-500 Zakopane

ID Artykułu: 587599c33a848928

1,154 liczba wyświetleń, 3 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia