Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Wakacyjne wędrówki z przyrodnikami

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Miejscowość: Zakopane
  • Opublikował: Robert Urbański

Opis

Wakacyjne wędrówki z przyrodnikami

Tegoroczne letnie wędrówki w towarzystwie pracowników TPN będą się odbywać w każdy wtorek wakacji. Taka wycieczka to możliwość zapoznania się z problematyką ochrony przyrody Tatr oraz działalnością Tatrzańskiego Parku Narodowego. Oferta jest skierowana do wszystkich miłośników przyrody, zwłaszcza do rodzin z dziećmi. Nie są to przejścia typowo turystyczne, raczej spacer połączony z edukacją przyrodniczą. Udział jest bezpłatny.

Zasady uczestnictwa

Wędrówki odbywać się będą w każdy wtorek wakacji. Prowadzone będą przez pracowników Parku, którzy na co dzień zajmują się edukacją. Prowadzący będą czekali na uczestników w oznaczonych punktach. Początek każdej wyprawy to godzina 8.00 rano, przewidywany koniec około godziny 13.00. Uczestnicy, wchodząc do Parku, wykupują bilet wstępu, powinni być odpowiednio ubrani i wyposażeni (obuwie górskie, ubranie przeciwdeszczowe itp.). Proponowane trasy nie są trudne (poza opcjonalnymi odcinkami wskazanymi w opisie tras, z których organizatorzy mogą zrezygnować w przypadku pogorszenia pogody lub stwierdzenia, że uczestnicy mogą sobie nie poradzić z trudnościami). Uczestnicy muszą być jednak świadomi zagrożeń wynikających z przebywania w górach (upadek na kamienistym szlaku, z wysokości, możliwość spotkania żmii, niedźwiedzia czy innych dzikich zwierząt, spadające kamienie i drzewa, załamanie pogody itp.) i podejmują ryzyko uczestniczenia w wyprawie na własną odpowiedzialność. Prowadzący ma prawo odmówić udziału w wycieczce osobom naruszającym przepisy obowiązujące w parku narodowym lub nieodpowiednio wyposażonym, w sposób zwiększający ryzyko wypadku (np. w niewłaściwe obuwie). Uczestnicy wyprawy mogą w każdym punkcie trasy zrezygnować z dalszej wspólnej wędrówki i kontynuować wycieczkę samodzielnie.

Opis tras:

Dolina Kościeliska: Z uczestnikami spotkamy się przy mapie TPN przed kasą biletową w Kirach. Trasa prowadzi szlakiem zielonym dnem doliny przez Bramę Kantaka, Wyżnią Kirę Miętusią, polanę Stare Kościeliska, Lodowe Źródło, Bramę Kraszewskiego, Polanę Pisaną do Bramy Raptawickiej, z opcjonalnym wyjściem do Okien Pawlikowskiego (przejście fragmentu trasy po łańcuchach!) lub do dolnego odcinka wąwozu Kraków. Wyprawę zakończymy w rejonie Skały Pisanej, aby dać uczestnikom możliwość samodzielnego kontynuowania wycieczki.

Dolina Olczyska i Kuźnice: Z uczestnikami spotkamy się przed Tatrzańskim Lapidarium przy ulicy Karłowicza w Zakopanem. Trasa prowadzi przez: Lapidarium, Bystre, Drogą Oswalda Balzera do Jaszczurówki, przez Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów w Jaszczurówce, następnie zielonym szlakiem przez dno Doliny Olczyskiej na Polanę Olczyską. Dalej szlakiem żółtym obok Wywierzyska Olczyskiego na Nosalową Przełęcz, skąd opcjonalnie wyjście i zejście tą samą drogą na szczyt Nosala (fragment trudniejszy), następnie zejście do Kuźnic, przejście przez zespół dworsko-parkowy (ekspozycje w Wozowni, na reliktach dworu Homolaczów i w starym Spichlerzu) i dalej niebieskim szlakiem w dół do Tatrzańskiego Lapidarium przy ul. Karłowicza, gdzie zakończymy wycieczkę.

Polana Kondratowa: Z uczestnikami spotkamy się przed budynkiem dyrekcji TPN w Kuźnicach. Trasa prowadzi przez: zespół dworsko-parkowy (ekspozycja na reliktach dworu Homolaczów), następnie niebieskim szlakiem Drogą Brata Alberta na Kalatówki (po drodze Pustelnia Brata Alberta) i dalej na Halę Kondratową, skąd zielonym szlakiem na środek Polany Kondratowej. Wyprawę zakończymy w rejonie schroniska PTTK na Hali Kondratowej, aby dać uczestnikom możliwość samodzielnego kontynuowania wycieczki.

Harmonogram wycieczek:

Data Trasa Prowadzący
5 lipca Kościeliska Alina Sidor
12 lipca Olczyska i Kuźnice Tomasz Skrzydłowski
19 lipca Kondratowa Marek Kot
26 lipca Kościeliska Małgorzata Kot

2 sierpnia Olczyska i Kuźnice Marek Kot
9 sierpnia Kondratowa Małgorzata Kot
16 sierpnia Kościeliska Marek Kot
23 sierpnia Olczyska i Kuźnice Alina Sidor
30 sierpnia Kondratowa Tomasz Skrzydłowski

Turysto, skorzystaj z okazji, aby dowiedzieć się więcej o przyrodzie i działaniach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zabierz rodzinę i wędruj z nami! Zapraszamy!

ID Artykułu: 5825780d5daa21d5

Brak Tagów

1,292 liczba wyświetleń, 3 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia