Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

W Tatrach czas burzy – bój się mały i duży

Opis

Najbardziej przewidywalne w tatrzańskiej burzy jest t0, że się pojawi każdego roku, zwłaszcza w sezonie burzowym i zbierze mniej lub bardziej smiertelne żniwo.

Parę dni temu tygodnik Podhalański doniósł ze smutkiem, iż jeden z Anglików zakończył swój żywot na Giewoncie ( a propos Giewontu, trzy lata temu turysta pod owym szczytem zetknął się z burzą na tyle blisko, iż przypłacił to chwilowym niedowładem nóg ) najprawdopodobniej z powodu uderzenia pioruna w łańcuch, którego się przytrzymywal spinjąc na szczyt. Ciało znalazł jeden z turystów, zostało przetransportowane do zakopiańskiego szpitala śmigłowcem. Ów obcokrajowiec, który zakończył żywot w naszych górach miał jedynie 46 lat.

Właściwie tatrzański czas burzy dopiero się w tym roku rozpoczął ale należy mieć juz szeroko oczy otwarte! W zeszłym roku z „czsem burzy ” było tak : Jest połowa lipca, wakacje na całego. Grupa tatrników postanowila zaatakować Zamarłą Turnię, niestety nie oni jedni mieli w planie zatakowanie w ów lipcowy dzień Turnie, taki sam zamiar miała burza, która swoimi wyładowaniami dopadła jednego taternika ( 35 lat z Sulechowa) na tyle ferelnie, iż ten zmarł na skutek obrażeń. Poszkodowani zostali także jego towarzysze wyprawy, w tym żona zmarłego.

Dwa lata temu, w 2009 roku na Kopie Kondrackiej zbyt bliskiego spotkania z wyładowaniami atmosferycznymi doznała pewna turystka z Torunia. Podług relacji TOPRu obrażenia Torunianki to osmolona twarz, stan nieprzytomności. Bez interwencji lekarzy się nie obyło. Do zakopiańskiego szpitala została przetransportowana śmiglowcem.

Rzecz oczywista w okresie burz pod Giewontem aż roi sie od ostrzeżeń a propos. Zwłaszcza jesli chodzi o góry. Wyjątkowo napiętnowany jest krzyż na Giewoncie jako niebezpieczny obiekt w czasie wyładowań acz równie niebezpieczne są podówczas – o paradoksie – zabezpieczenia na szlakach w postaci metalowych łańcuchow, klamer tudzież innych akcesorii tego typu. Słowem trzymać się z dala od krzyża, łańcuchów i metalowych elementów własnego uposażenia górskiego.

Ciekawe informacje odnośnie burzowych dylematów znajdujemy na stronie twojapogoda.pl : kiedy chmura przypomina kształtem kalafior, to można mówić o powstaniu chmury burzowej. Ostatecznym wskaźnikiem zbliżającego zagrożenia jest smuga opadowa od podstawy chmury do powierzchni ziemi. Pamiętajmy, że nawet jeśli chmura znajduje się 10 kilometrów od nas, to możemy zostać porażeni przez piorun.

Ciemne chmury powinny nam uświadomić w jakim niebezpieczeństwie się znajdujemy. Najbardziej niebezpiecznie jest na grani, czyli na poszarpanym, najbardziej ostrym grzbiecie gory. Pioruny uderzają w granie najczęściej, ponieważ ściągają je ostre formacje. Należy jak najszybciej zejść w niższe partie gór, najlepiej do schroniska. Jeśli jednak wszelkie budynki znajdują się zbyt daleko, to zminimalizować porażenie piorunem można kucając i dotykając rękoma gruntu. Wówczas jeśli zostaniemy porażeni piorunem, to skutki bedą najlżejsze, ponieważ prąd elektryczny najszybszą możliwą drogą przeniknie do ziemi, gdzie się rozładuje.

Na koniec burzowego tematu, coś rodem z archiwum X.

ID Artykułu: brak

Brak Tagów

  

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem