Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

16 Wiosna Jazzowa w Zakopanem

W. Szatkowski zaprasza na Oppenheima

Opis

Jak zwykle pan Wojtek przyciągnął sporą rzeszę sympatyków gór i ludzi z nimi związanych. Wiele osób to pracownicy TOPR dla których postać Józefa Oppenheima to realna osoba pracująca na dobrą opinię górskiego ratownictwa.

Na spotkaniu wykorzystano wiele pięknych, cennych zdjęć. Niektóre wyjątkowe a biorąc pod uwagę ówczesną technikę – znakomite.
Z każdego takiego spotkania lubię zapamiętać jedną rzecz, bo nie sposób wszystkiego.
Na wczorajszym tym czymś była myśl Józefa Oppenheima o ryzykowaniu życiem innych ludzi, aby znieść zwłoki kogoś kto zginął w górach. Akcja przy której to powiedział zakończyła się sukcesem – na szczęście!
Myślę, że te słowa powinni sobie brać do serca Ci, którzy z brakiem rozsądku idą w teren nieznany, są nieprzygotowani a później muszą dzwonić i narażać życie innych. Często życie ojców, braci, mężów.
Warto się zastanowić.

Dziękujemy za spotkanie, było cenną lekcją historii.
Robert Urbański/zakopiec

—————-
Muzeum Tatrzańskie i Dworzec Tatrzański zapraszają na kolejny wieczór. O Józefie Oppenheimie „Opciu” opowie Wojciech Szatkowski w czwartek 20 stycznia 2011 o godzinie 18.00 w Dworcu Tatrzańskim, przy ul. Krupówki 12.

„Pierwsze poznały się na nim kobiety, potem polubiły go psy, a z czasem cała zakopiańska reszta” – tak o Józefie Oppenheimie (1887-1946), bohaterze piątego wieczoru z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”, pisali Wanda Gentil-Tippenhauer i Stanisław Zieliński w książce „W stronę Pysznej”. Oppenheim to romantyk Tatr, jeden z pierwszych ratowników TOPR, narciarz, dusza towarzystwa, a jednocześnie jedna z najbardziej barwnych zakopiańskich postaci okresu międzywojennego. Oppenheim to także świetny fotograf Tatr, obdarzony niesłychaną wrażliwością na piękno gór. „Opcio”, „Opuś”, Józio i „baron Kneippenheim” – dusza zakopiańskiego towarzystwa. Jaki był? Skąd i kiedy dotarł do Zakopanego? Jak uciekł rosyjskim tajniakom z więzienia przy ulicy Hożej w Warszawie? Jak zaczynał przygodę z „białym szaleństwem”? Jak i dlaczego spadał żlebem Babich Nóg z Kamienistej? Oppenheim to także bardzo zasłużona postać w dziejach ratownictwa w Tatrach, jako kierownik TOPR pracował w latach 1914-1939. Był to człowiek, który uwielbiał towarzystwo, jazdę na motorze marki Harley-Davidson, wspinaczki i wyprawy narciarskie. Działacz klubu SN PTT Zakopane i PZN, znany sędzia zawodów narciarskich. Dodatkowe atrakcje spotkania to opowieści o śniegu i jego rodzajach, lawinach i szusowaniu z przewodnika narciarskiego Józefa Oppenheima z 1936 r. oraz informacje o wyprawach TOPR w okresie międzywojennym.

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną także ulubione miejsca „Opcia” w Tatrach, jak między innymi: schronisko na Hali Pysznej, szałas w Dolinie Niewcyrki, schroniska w: Koprowej, Pięciu Stawach, Roztoce i inne miejsca, które kochał. Zaprezentujemy także niepublikowane dotąd fragmenty maszynopisu Wandy Gentil-Tippenhauer „SOS w Tatrach”, znajdującego się w zbiorach archiwum Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, poświęcone tej postaci i wyprawom Pogotowia Tatrzańskiego TOPR w latach 1914-1939, w tym opis wyprawy TOPR po ciało znanego taternika, Wincentego Birkenmajera na Galerię Gankową w kwietniu 1933 r. i wiele innych oraz fragmenty „Pępka świata” Rafała Malczewskiego. Na koniec spotkania prezentacja multimedialna „Opcio – szkice do portretu Józefa Oppenheima”.

Wojciech Szatkowski

Serdecznie zapraszamy
Wstęp wolny

Zakopiec.INFO poleca

 

ID Artykułu: 3794f7c1a72547ee

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem