Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

W OBJĘCIACH ZAMARŁEJ TURNI

Opis

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego oraz Dworzec Tatrzański serdecznie zapraszają na kolejny wieczór w cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim” w środę 17 sierpnia o godz. 18.

Kolejne spotkanie z Wojciechem Szatkowskim z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem za nami. Dzisiaj wiele informacji, które słyszałem na wcześniejszych spotkaniach. Jednak warto sobie przypominać i utrwalać.
Nowością dla mnie była informacja o Stanisławie Motyce – przewodniku tatrzańskim, który jako pierwszy dostąpił tego zaszczytu z poza grona górali. Miał niesamowite osiągnięcia, więc górale nie mieli za dużo argumentów do oponowania.
Zobaczyliśmy wiele zdjęć, które wcześniej nie widziały światła dziennego.

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które będzie drugą częścią. 25 sierpnia w Willi Oksza w Zakopanem o godzinie 18.00
Robert Urbański/zakopiec
—————————————-

„W OBJĘCIACH ZAMARŁEJ TURNI”
Tematem wieczoru będzie taternictwo zakopiańskie początków XX wieku, a konkretnie zdobywcy słynnej południowej ściany Zamarłej Turni z 1910 r.: Henryk Bednarski, Stanisław Zdyb, Józef Lesiecki i Leon Loria. Nie zabraknie oczywiście wspomnień o założycielu TOPR – Mariuszu Zaruskim i wspinających się kobietach, a także informacji o taternikach międzywojnia: Wiesławie Stanisławskim i Stanisławie Motyce. Atrakcją wieczoru będzie pokaz sprzętu taternickiego z tamtej epoki. Z jednej strony pokażemy twardych i nieustępliwych taterników, z drugiej legendę o Czarnej Pani, czekającej na śmiałków w Dolinie Pustej. Ich taternictwo – to ciągły i nieuchronny – taniec ze śmiercią…

Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.
Wstęp wolny
www.muzeumtatrzanskie.pl

ID Artykułu: brak

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem