Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Vi Puchar Zakopanego w narciarstwie alpiejskim

Tyle kozic w Tatrach jeszcze nie było – prawie 1100 sztuk

Opis

Tyle kozic w Tatrach jeszcze nie było

Z kozicami w Tatrach różnie to bywało na przestrzeni minionych lat. Raz ich populacja wyglądała obiecująco, innym razem – siąść i płakać. Były nawet takie lata, gdy populacji kozicy tatrzańskiej groziło osłabienie genetyczne z powodu faktu, iż grupa zwierząt była bardzo nieliczna. Krzyżowanie się osobników blisko spokrewnionych skutkuje poważnymi chorobami genetycznymi potomstwa, dlatego przyrodnicy podkreślają, że duża liczba kozic zapobiega owemu zjawisku podczas rozmnażania. Wiele czynników i okoliczności, na które mamy większy tudzież mniejszy wpływ, decydowało i wciąż decyduje o losie tych ciekawych czworonogów. Tak czy owak, na dzień dzisiejszy z „naszymi” kozicami dzieje się bardzo dobrze, właściwie tak dobrze jeszcze nie było – mamy 1096 kozic!

Jak liczy się kozice?

Liczenie tatrzańskich kozic odbywa się dwa razy do roku, na wiosnę i jesieni. Oczywiście muszą sprzyjać ku temu dobre warunki pogodowe. Podczas tejże praktyki w teren wychodzą pracownicy polskiego i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego z lornetkami i radiotelefonami. Akcja liczenia kozic musi być odpowiednio skoordynowana, by nie policzyć tych samych osobników przekraczających granice w te i  z powrotem. Pracownicy TPN i słowackiego TANAP w kilku osobowych zespołach patrolują określone obszary, licząc na nich kozice. Zeszłoroczne liczenie kozic dało bardzo dobry wynik. W polskiej części pasma górskiego naliczono 224 kozice ( maluchów 29 ). W listopadzie tegoż roku naliczono 286 kozic po polskiej stronie, maluchów było 43. Po słowackiej stronie padła liczba 810 sztuk, w tym 134 młode. Najwięcej kozic doliczono się w Tatrach Bielskich, leżących po stronie słowackiej. W Tatrach Wysokich zaobserwowano największe stado – 70 kozic ( Dolina Hylińska ).
Na dzień dzisiejszy w całych Tatrach mamy 1096 kozic. Przyrodników szczególnie cieszy fakt, iż występuje pokaźna liczba młodych. Zaś, jak już wspomniano, duża liczba osobników pozwala podczas rozmnażania się uniknąć krzyżowania genów blisko spokrewnionych ze sobą sztuk.

Zagrożenia dla kozic

Przyczyną wahań liczebności tych zwierząt były najprawdopodobniej drapieżniki, których nastąpił wzrost w ostatnich latach. Do tego dochodzą zmiany klimatyczne, kłusownictwo i nadmierny ruch turystyczny. Najwięcej kozic ginie zimą, kiedy to zwierzęta padają łupem drapieżników. Kozice giną także o tej porze roku pod zwałami śnieżnych lawin. Zdarzyło się swego czasu, iż w okresie Sylwestra, gdy to imprezowicze odpalili rakietnice będąc blisko gór, stado kozic wystraszonych hukiem popędziło w wysokie partie i najprawdopodobniej w wyniku poślizgnięcia się na płacie śniegu runęło w przepaść. Parkowcy ostrzegają co roku, że huczne imprezowanie na terenie TPN może skutkować takimi właśnie incydentami.
Rzecz jasna, w Tatrach liczy się nie tylko kozice, choć one są szczególnie ważne, bowiem stanowią symbol zarówno polskiego, jak i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest gatunkiem chronionym, mimo że kłusownicy wciąż nań polują. W Tatrach rachuje się także świstaki, tyle że inną metodą. Liczebność tych zwierząt ocenia się po liczbie nor w Tatrach. Tak więc balując w Sylwestra, nie zapominajmy o naszych tatrzańskich czworonogach, to że ich populacja wzrosła nie oznacza, że możemy śmielej sobie poczynać.

E/Zakopiec.INFO

ID Artykułu: 80050c1e1f4de27b

  

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem