Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Trasy w Kościelisku otwarte – było uroczyście i podniośle

  • Gmina/powiat/miejsc.: Kościelisko
  • Kod pocztowy: 34-511
  • Miejscowość: Kościelisko
  • Nadesłane: Estera U.
  • Opublikował: Robert Urbański/zakopiec

Opis

W uroczystym „Pikniku z Olimpijczykami”, który odbył się z okazji otwarcia tras w Kościelisku uczestniczyło kilkaset osób. Trasa biegowa ma długosć 10 kilometrów i znajduje się na polanie Chotarz. Gośćmi honorowymi byli oczywiście władze gminy Kościelisko oraz polscy olimpijczycy, którzy reprezentują biegi narciarskie i biatlon. Nie zabrakło także celebtytów rodem z ziemi podhalańskiej, jak lider zespołu Jan Karpiel Bułecka. Licznie przybyli mieszkańcy Kościeliska. Po części oficjalnej zasłużeni olimpijczycy dokonali otwarcia trasy, potem przy dorodnym ognisku i kiełbaskach była okazja dowiedzieć się jak wyglądał ten sport dawniej i jak wyglądały sukcesy naszych rodaków na tymże polu.
Nowo utworzona trasa, prócz tego że jest nowa, prezentuje się bardzo malowniczo. Twóracami są Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisku i Urząg Gminy. Mieszkańcy rejonów, po których biegną trasy podeszli do sprawy ugodowo. Urząd nie skąpił pieniędzy na zakup w Szwajcarii używanego ratraka do utrzymania tychże tras. Sam Józef Łuszczek, mistrz świata w narciarstwie biegowym z 1978 roku przetestował trasy. Ocenił je jako przyzwoite, tym bardziej że są odpowiednio utrzymywane, codziennie ratrakowane, jednak co najważniejsze, jak sam stwierdził : „do tej pory nikt ich nie pogrodził”. Turyści są zachwyceni. Zwłaszcza teraz w sezonie zimowym mogą robić z nich użytek. 29 stycznia 2013 roku trasy zostały oficjalnie otwarte.
Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Gminy Kościelisko : „narciarstwo biegowe to jedna z najstarszych dyscyplin zimowych, to także turystyka i rekreacja”. Kościelisko jest jedną z kolebek narciarstwa biegowego w Polsce. Z tejże wioski rodem jest ponad 30 olimpijczyków w owej dyscyplinie sportu. Tym bardziej kuriozalnie przedstawiał się fakt, iż w Kościelisku nie stworzono żadnej infrastruktury pozwalającej na uprawianie narciarstwa biegowego. Kim więc są inicjatorzy planu, by zmienić ówczesny stan rzeczy? Do powstania tras biegowych na Polanie Chotarz przyczynili się : Halina Olejniczak, 10 krotna uczestniczka „Biegu Piastów” i miłosniczka biegów narciarskich, Maria Nędza, instruktor i wykładowca narciarstwa biegowego PZN, uczestniczka „Biegów Pisatów” oraz Wojciech Styrczula, miłośnik tejże dyscypliny, który na codzień para sie projektowaniem stacji narciarskich. Wszystkie wymienione tu osoby należą do Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko.
Nowo otwarte trasy biegowe w Kościelisku mają także pewien wydźwięk ideowy. Mianowicie, obalają mit o góralach, który od pewnego czasu zaczął się utrwalać, iż nie potrafią się oni dla sprawy zjednoczyć. Przeciwnie, wciąż się wadzą i obrażają. Inicjatorzy utworzenia tychże tras uzyskali pisemne zgody wszystkich właścicieli gruntów, którzy nieodpłatnie udostepnili tereny, przez jakie miała przebiegać trasa. Postawa mieszkańców Kościeliska może z powodzeniem służyć za wzór do naśladowania dla wszystkich w naszym regionie. Można też śmiało zasugerować, iż sami mieszkańcy Kościeliska wyciągnęli odpowiednie wnioski będąc świadkami sporów na naszej tatrzańskiej ziemi, ciągnących się latami na terenie Zakopanego. Ucierpiała na tym turystyka w zimowej stolicy Tatr, o opini mieszkańców nie wspominając.

ID Artykułu: 500510e370227e6f

Brak Tagów

  

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem