Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

TOUR DE POLOGNE NOMINOWANY W PLEBISCYCIE PS I TVP

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Organizator: Lang Team
  • Miejscowość: Zakopane
  • Nadesłane: Jakub Wasiak
  • Opublikował: Robert Urbański
TOUR DE POLOGNE NOMINOWANY W PLEBISCYCIE PS I TVP

Opis

TOUR DE POLOGNE NOMINOWANY W PLEBISCYCIE PS I TVP

Tour de Pologne UCI World Tour znalazł się w gronie wydarzeń nominowanych do Imprezy Roku w plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polskiej.

Nasz narodowy wyścig kolarski już pięciokrotnie zdobywał miano Imprezy Roku w najważniejszym sportowym plebiscycie w Polsce. Po raz pierwszy Tour de Pologne uhonorowano w 1995 roku, a więc niedługo po tym, jak wyścig zaczął być organizowany przez Czesława Langa. Kolejne sukcesy to lata 1996, 2004, 2008 i 2011. W tym roku Tour de Pologne powalczy o szósty triumf, a w gronie nominowanych znalazły się także finał Ligi Europy UEFA w Warszawie oraz mistrzostwa świata w hokeju na lodzie dywizji 1A.

Tour de Pologne to największa cyklicznie organizowana impreza sportowa w Polsce z wieloletnią i bogatą tradycją. Pierwsza edycja odbyła się w 1928 roku, a wyścig szybko stał się jednym z najważniejszych sportowych wydarzeń międzywojennej Polski. Tradycje wyścigu wskrzeszono po wojnie, ale w czasach PRL pozostawał on w cieniu faworyzowanego przez władze Wyścigu Pokoju. Nowy rozdział w historii Tour de Pologne rozpoczął się w 1993 roku, kiedy organizacją zajął się wicemistrz olimpijski z 1980 roku Czesław Lang, a sam wyścig stał się w pełni zawodowy. Obecnie Tour de Pologne należy do kolarskiej ligi mistrzów, czyli prestiżowego cyklu UCI World Tour skupiającego najważniejsze kolarskie wyścigi na świecie. Dzięki temu w Polsce startują wszystkie najlepsze grupy zawodowe oraz czołowi kolarze świata.

Rozgrywana w tym roku 72. edycja Tour de Pologne UCI World Tour cieszyła się niezwykła popularnością wśród Polaków. Na trasie wyścigu – na startach, metach, premiach – pojawiło się 3,2 miliona fanów kolarstwa. Wspaniałą atmosferę i perfekcyjną organizację podkreślali sami zawodnicy. – Tour de Pologne to świetna impreza, a tegoroczna trasa była naprawdę wymagająca. Etapy, hotele, cała organizacja jest wspaniała. Dodatkowo macie wyśmienitych kibiców, którzy wspierają kolarzy – mówił zwycięzca 72. Tour de Pologne Hiszpan Ion Izagirre. Wyścig miał także znakomitą oglądalność w Telewizji Polskiej, wszystkie programy – transmisje, relacje, zapowiedzi, kroniki i kulisy – oglądało około 3,5 miliona widzów. Za pośrednictwem Eurosportu i innych stacji telewizyjnych Tour de Pologne był w tym roku pokazywany w 119 państwach. To niezwykle ważne, bo nasz narodowy wyścig jest nie tylko imprezą sportową na najwyższym poziomie, ale również znakomitą formą promocji Polski. Dzięki transmisjom ta swoista wizytówka naszego kraju była obecna na całym świecie.

Obecność Tour de Pologne w gronie nominowanych w kategorii Impreza Roku to nie jedyny kolarski akcent w 81. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polskiej. O miano Najlepszego Sportowca Polski 2015 roku powalczy Rafał Majka, który w tym roku zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Vuelta a Espana, a także wygrał jeden etap Tour de France. Przypomnijmy, że przed rokiem Majka zwyciężył w 71. Tour de Pologne, a wiele wskazuje, że w naszym narodowym wyścigu wystartuje także w przyszłym roku. O miano Odkrycia Roku powalczy natomiast Katarzyna Niewiadoma, która w tym roku zdobyła brązowy medal mistrzostw świata w Richmond w drużynowej jeździe na czas, a w przyszłym roku będzie miała możliwość startu w organizowanym po raz pierwszy Tour de Pologne kobiet.

fot. Szymon Gruchalski/Lang Team

ID Artykułu: 64156580511b7230

1,604 liczba wyświetleń, 1 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia