Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Vi Puchar Zakopanego w narciarstwie alpiejskim

Tatry – XVI Memoriał P. Malinowskiego 20 kwietnia

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Nadesłane: Est
  • Opublikował: Robert Urbański

Opis

20 kwietnia na Hali Gąsienicowej po raz szesnasty spotkają się miłośnicy skialpinizmu. Czeka tam na nich XVI Memoriał Piotra Malinowskiego. Frekwencja ma być przyzwoita, bowiem na zawody ma się wstawić ok. 200 zawodników. Nie tylko z Polski rodem, bo i ze Słowacji a także z Czech. Trasa, na którą wyruszą zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Będzie prowadzić przez przełęcze Liliowe, Świnicką, Karb, Zawrat, Kozią. Zawodnicy bedą uzbrojeni w sprzęt wspinaczkowy, gdyż na niektórych odcinkach bez niego by się nieobeszło. Amatorzy podążą łatwiejszą trasą. Wszystko będzie miało początek w Murowańcu. Tam zostaną wydane pakiety startowe oraz udzielone potrzebne zawodnikom informacje a propos trasy. Zawody poświęcone są pamięci Piotra Malinowskiego, bowiem odznaczał się on szczególnym umiłowaniem ski – alpinizmu. Nie wszystkim jest to znana dyscyplina sportu, więc przypomnijmy, że
Skialpinizm jest to rodzaj sportu narciarskiego, stanowiącego połączenie wspinaczki zimowej, wędrówki na nartach oraz zjazdu narciarskiego w terenie górskim o znacznym stopniu nachylenia i dużych niebezpieczeństwach obiektywnych. Skialpinizm łączy wszystkie trzy elementy, to znaczy podchodzenia, wspinaczki i zjazdu, czym różni się on od dziedzin pokrewnych, jak skituring lub zjazdy ekstremalne w których pewne elementy są pominięte. Ważnym aspektem tej działalności obok właściwego sprzętu i umiejętności jego wykorzystania jest posiadanie ogólnej wiedzy i doświadczenia górskiego, umiejętności orientacyjne, doskonała znajomość techniki zjazdu narciarskiego, odporność psychiczna i ogólna dojrzałość (źródło Wikip).
Piotr Malinowski, który przyszedł na świat 31 marca 1944 r. w Pińczowie, a zmarł 26 maja 1995 r. w Krakowie, działał jako ratownik tatrzański, taternik, alpinista. Wspinał się w Andach, Himalajach, Kaukazie, Pamirze, Hindukuszu, Norwegii i w dawnej Jugosławii. Jako pierwszy dokonał m.in. zimowego przejścia drogą Harlina w zachodniej ścianie Petit Dru w Alpach. Był specjalistą od trudnych zjazdów wysokogórskich, m.in. z Mylnej Przełęczy przez Komin Drewnowskiego do Czarnego Stawu. Od 1991 do 1995 roku działał jako naczelnik TOPR. Zmarł w 1995 r. wskutek komplikacji po pozornie niegroźnej operacji łękotki, jego prochy zostały rozrzucone w Tatrach.

ID Artykułu: 344517153c6704d3

Brak Tagów

  

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem