Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Tatry – miśki tej zimy się nie wyśpią

Opis

Nie jest tajemnicą, że niedźwiedź brunatny musi się w zimie porządnie wyspać. Nie inaczej jest w naszych Tatrach, brunatniaki zapadają w sen zimowy w swoich gawrach zazwyczaj już w połowie grudnia. Jednak, by misiek mógł się naprawdę wyspać, muszą być spełnione przynajmniej dwa warunki. Po pierwsze, potrzebna jest zima w pełni, a po drugie, nikt nie może czworonoga budzić, gdy ten w gawrze smacznie śpi.

Niestety, już w połowie grudnia 2013 r media lokalne informowały, że niedźwiedzie w Tatrach nie mogą zasnąć. Ostrzegano turystów, iż miśki wciąż mogą być aktywne w górach. Część tychże zwierzaków przemieszczało się po Tatrach w poszukiwaniu pożywienia. Pracownicy TPN przyznają, że takie przypadki się zdarzają. Kilka lat temu niedźwiedź nagle wybudzony stracił bardzo dużo energii, wędrując pokaźny kawał drogi. Coś takiego może kosztować owego czworonoga życie. Okresem trudnym do spania jest także Sylwester i związany z nim hałas.

Tegoroczna zima nie sprzyja, by, jak mówią słowa piosenki : „stary niedźwiedź mocno spał”. Temperatury są na tyle wysokie, że miśki budzą się z zimowego snu. Zwierzaki są nerwowe i pobudliwe, bowiem nie jest to dla nich naturalna pora na pobudkę. W styczniu br przekonał się o tym słowacki leśniczy, którego właśnie taki wybudzony brunatniak dotkliwie pogryzł. Wykonywał on rutynowe prace w okolicach Przybyliny. Gdy po wszystkim zmierzał do swojego pojazdu niedźwiedź całkiem pokaźnych rozmiarów go zaatakował. Leśnik, rzecz jasna, wiedział jak zachować się w tak ekstremalnej sytuacji z miśkiem w roli głównej, ale i tak został poszkodowany. Zwierze zachowywało się agresywnie, bowiem najprawdopodobniej broniło pożywienia przed kimś, kto pojawił się nagle. Słowak opanował jednak sytuację, przegnał napastnika i sam wezwał pomoc. Został hospitalizowany w Liptowskim Mikułaszu.

Niedźwiedzie są niepocieszone łagodną zimą, jaka nas nawiedziła w tymże roku. Ich naturalny rytm życia został naruszony. Odbija się to także na wędrujących po górach ludziach, bowiem nie trudno o wejście w drogę takiemu wybudzonemu miśkowi. W zeszłym miesiącu Filip Zięba znawca i miłośnik tatrzańskiej fauny odnotował takowy incydent : „W Tatrach w ostatnich dniach obserwowaliśmy tropy niedźwiedzie, a także samicę z młodymi”. Na próżno jednak wędrować o tej porze owym czworonogom, wszak teraz do jedzenia nic nie znajdą, stracą tylko cenną energię. Powinny smacznie spać w gawrze.

E/Zakopiec.INFO

ID Artykułu: 9025309fda7ed2c0

Brak Tagów

  

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem