Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Tarty – już 89 dni do wiosny…

Opis

Zima astronomiczna zaczęła się na dobre – głównie w kalendarzu bowiem na południu Polski całkiem wiosenna aura. W Tatrach halny przywiewa na Kasprowym nawet do 80 kilometrów na godzinę. Zakopane tonie w szaro burych kolorach ale optymizm nie opuszcza mieszkańców wszak już za 89 dni wiosna.

Na dzień dzisiejszy zainteresowania a propos pogody dotyczą głównie okresu świątecznego, który winien być w górach puszysto bialy, skrząco mroźny i bez halnego, czy sprawdzi sie przysłowie : gdy Barbary po lodzie, święta po wodzie? Prognozy są różne – na stronie internetowej twojapogoda.pl można czytając treść doznać pokrzepienia bowiem wszystko wskazuje na to, iż koniec grudnia, to początek prawdziwej zimy.

Przez jakis czas „niż litewski” dyktował warunki także pod Giewontem, bylo całkiem zimowo. Aktualnie „Afryka dzika” przejmuje władze nad naszymi górami a ściślej – ciepłe powietrze stamtąd napływające ( mówi się że halniak ma swoje korzenie własnie w Afryce ). Wszystko wskazuje na to, że tylko Suwalszczyzna będzie wolna w piątek od odwilży. Na południu kraju, w tym pod Giewontem mają krolować plusowe temperatury – do 5 stopni C. Może popadać. Na ten czas krajobraz śniegowy w górach może zamienić się bardziej w księżycowy ale nic straconego – w sobotę temperatura zacznie się obniżać a wraz z deszczem może nawet poprószyć śnieg.

Niestety, niedziela choć już calkiem śniegowa i mroźna zwłaszcza na poludniu Polski będzie także oznaczać niebezpieczeństwa na drodze, zwlaszcza powrotnej – „poświątecznej”. Na jezdni przewidywany „jeden lód”. A przedsmakiem wypadkowego klimatu na trsach niech będzie ostatnie doniesienie lokalnego medium na Podhalu:

Do groźnego wypadku na zakopiance doszło wczoraj w okolicy Rdzawki. Do szpitala w stanie ciężkim trafiły trzy osoby. Doszło do zderzenia czołowego dwóch samochodów osobowych. Strażacy musieli pomagać przy wyciąganiu pasażerów feralnych samochodów pokiereszowanych na skutek zderzenia, jedną osobę reanimowano wprost na asfalcie. Ruch na zakopiance wstrzymany był przez dwie godziny.

Może i dobrze, że dziś najkrótszy dzień roku. Patrzac przez okno na „szarówe” wszechpochłaniającą Tatry, przy życiu może trzymać tylko myśl, iż już za89 dni wiosna!

Agata/zakopiec.INFO

ID Artykułu: brak

  

2 komentarze na “Tarty – już 89 dni do wiosny…”

  1. Ale wialo? Gdzie to jest?

  2. Kalatówki powyżej Kuźnic

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem