Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Tajemnice Doliny Kościeliskiej

Tajemnice Doliny Kościeliskiej

Opis

Tajemnice Doliny Kościeliskiej

Schronisko PTTK im. Walerego Goetla na Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej i Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego serdecznie zapraszają na kolejny wieczór górski. Spotkanie pod tytułem „Tajemnice Doliny Kościeliskiej” rozpocznie się 18 lipca 2015 r. (sobota) o godzinie 19.00 w schronisku PTTK na Hali Ornak. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

Dolina Kościeliska jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Tatrach. Ma także wiele tajemnic. O części z nich będzie można się dowiedzieć podczas sobotniego wieczoru. Przyjrzymy się pierwszym zdobywcom tatrzańskich szczytów, taternikom i narciarzom. W tej części prezentacji multimedialnej opowiemy o: Mariuszu Zaruskim, Stanisławie Zdybie, Leonie Lorii, Henryku Bednarskim i innych górskich łazikach tamtych czasów. Nie zabraknie oczywiście opowieści o legendarnym schronisku SN PTT w Dolinie Pyszniańskiej, „narciarskim El Dorado”, „randkowej cukierni”, jak o nim pisano. O schronisku opowiemy na podstawie schroniskowej księgi pamiątkowej. Przypomnimymiędzy innymi o tym jak Józef Oppenheim„Opcio” spadał kiedyś na nartach w Babie Nogi i jak Krzeptowski z Byrcynem zjeżdżali z Pyszniańskiej Przełęczy, czy też o tym jak naczelnik TOPR, Mariusz Zaruski z towarzyszami zjeżdżał na nartach z Bystrej.
Jednym z głównych, a stosunkowo mało znanych wątków związanych z Doliną Kościeliską, są dzieje górnictwa. Zaprezentujemy historię górnictwa i prac hutniczych w tym rejonie Tatr, począwszy od początków XVI wieku i powstania pierwszych sztolni wydobywczych i poszukiwania rud srebra i miedzi. Pokażemy schemat wielkiej kopalni „Czarne Okno” znajdującej się w Żlebie pod Banie i kopalnię „Na Kunsztach”. Uzupełnieniem tej części pokazu będą opowieści o poszukiwaczach skarbów w Dolinie Kościeliskiej, legendy Jana Krzeptowskiego Sabały, między innymi jego opowieści o opowieści o zbójnikach i słynnych Wantulach.
Zaprezentujemy także historię poznania doliny, tutejsze zwyczaje pasterskie, produkcję słynnych serów „brusów”, które uważano za jedne z najlepszych w Tatrach. Nie zabraknie w tej opowieści pierwszych turystów, pierwszych wycieczekoraz malarzy, artystów, fotografów, którzy czerpali natchnienie z tutejszej przyrody. Wreszcie historii o altanach, karczmach i schroniskach. Pokażemy też na slajdach dzieje obecnego schroniska na Małej Polanie Ornaczańskiej. To nie jedyne atrakcje tego wieczoru. Opowieść będzie dotyczyć także ciekawych nazw tatrzańskich w tej części Tatr, jak: Zbójnicka Dolinka, Zbójnickie Okna, Zbójnicka Turnia, Zbójnicka Igła, Babie Nogi, Rękawica, Kciuk i Saturn. Wśród prezentowanych wspaniałości nie zabraknie oczywiście atrakcji przyrodniczych doliny, o której Stefan Żeromski słusznie napisał, iż jest „majstersztykiem przyrody”. I miał absolutną rację.
Wszystko to odbędzie się przy dźwiękach gitary, przewidujemy też poczęstunek. Będzie to niezapomniany wieczór o górach, Dolinie Kościeliskiej i ludziach w blasku świec i niezwykłej atmosferze. Bo Ornak to magiczne miejsce. Nie może Cię zabraknąć na tym spotkaniu!
Serdecznie zapraszamy
Wstęp wolny

zdjęcie „Wrześniowy widok z Bystrej”, fot. Wojciech Szatkowski

ID Artykułu: 38355a68f1c47952

 

1,580 liczba wyświetleń, 1 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia