Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Styl zakopiański – inspiracje

Opis

1 lipca 2009 roku w 120. rocznicę udostępnienia zbiorów zakopiańskiej publiczności, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego otworzyło kolejną filię ze stałą wystawą Styl zakopiański – inspiracje. Jej celem jest pokazanie korzeni stylu zakopiańskiego, którymi były: budownictwo, sztuka i rzemiosło ludowe, a także powstające końcem XIX w. kolekcje etnograficzne, a zwłaszcza zbiór Marii i Bronisława Dembowskich.

Miejsce wystawy, chałupa – należąca w przeszłości do góralskiej rodziny Gąsieniców Sobczaków – to jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa ludowego w Zakopanem. Najstarsza jej część została wybudowana około 1830 roku, a jej stan obecny to efekt rozbudowy, która miała miejsce końcem XIX wieku.
Ekspozycja zorganizowana jest w dwóch izbach frontowej części chałupy. Izba czarna – w której w przeszłości koncentrowało się życie góralskiej rodziny, jest urządzona tak jak izby w końcu XIX w. Do jej wyposażenia wykorzystano najstarsze eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego .
W izbie białej – pełniącej w góralskiej chałupie rolę salonu – znalazła miejsce kolekcja Marii i Bronisława Dembowskich, tworzona w latach 1886- 1893, a następnie przekazana w darze Muzeum Tatrzańskiemu w 1922 roku. Licząca blisko czterysta okazów kolekcja (obrazy na szkle, ceramika, łyżniki, rzeźba, strój, bogato zdobione sprzęty pasterskie) była dla Stanisława Witkiewicza bezpośrednim źródłem inspiracji dla projektowanych przez niego przedmiotów sztuki użytkowej w stylu zakopiańskim.
Nowa filia oraz działające już od 1993 roku Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi „Koliba” przy ul. Kościeliskiej w Zakopanem tworzą dydaktyczną całość, która pozwala prześledzić jak rodziła się koncepcja Witkiewiczowskiego stylu zakopiańskiego, od źródeł jego inspiracji po konkretne realizacje tak w architekturze jak i sztuce użytkowej.

Otwarcie nowej fili Muzeum Tatrzańskiego było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Województwa Małopolskiego, dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także ofiarności Polonii amerykańskiej, która na apel czasopisma Tatrzański Orzeł zebrała pieniądze na ten cel.

Zakopane, Droga do Rojów 6
środa – sobota 9.00 – 17.00, niedziela 9.00 – 15.00
bilet normalny 6,00 zł, bilet ulgowy 4,50 zł

ID Artykułu: brak

  

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Ubezpieczenia zdrowotne z dostępem do lekarzy wszystkich specjalności.
zdrowotneplus.pl