Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Śmiertelna Dolina Białej Wody

Opis

Doliny Białej Wody po słowackiej stronie Tatr nie należy mylić z ” naszą” Doliną Białego bowiem Dolina Białego nie jest zbyt wielka ( 2, 5 kilometra, przepływa przez nią Biały Potok ) ani zbyt niebezpieczna, natomiast Dolina Białej Wody jest jedną z największych Dolin Tatr Słowackich ( ponad 10 kilometrów, dnem płynie Biała Woda ) i czasem zbiera śmiertelne żniwo pośród turystów. Jakoś nie przypominam sobie by ostatnimi czasy media doniosły o jakimś śmiertelnym wypadku w Dolinie Białego znajdującej się niedaleko Zakopanego. Inaczej rzecz się ma z Doliną Białej Wody. Oto news sprzed paru dni :

Tygodnik Podhalański – „Wczoraj w Dolinie Białej Wody po dwustumetrowym upadku śmierć na miejscu poniósł polski taternik. O wypadku najpierw został powiadomiony TOPR a później ratownicy słowackiej Horskiej Zachrannej Służby”. Jakoś mało szczegółów medium nam serwuje a propos okoliczności owego dramatu. Tegoroczny czerwiec jest raczej nieudany jeśli idzie o stronę meteo, a trzeba przyznać, iż nawet dla taterników niektóre odcinki w tym rejonie są bardzo niebezpieczne, ściany otaczające Dolinę należą do największych w Tatrach. Może właśnie dlatego owa Dolina jest atrakcyjna nie tylko dla przeciętnego turysty ale także dla profesjonalistów w wspinaniu. Na Polanie pod Wysoką, pod potężnymi ścianami Młynarza znajduje się jedyne w całych Tatrach Słowackich obozowisko namiotowe dla taterników.

Zimą, rzecz jasna, Dolina Białej Wody może być jeszcze groźniejsza. Ostatni miesiąc zeszłego roku okazał się dla trójki Polaków rozkoszujących się urokami Doliny o którą właśnie rozbijamy temat, dość dramatyczny ( zapożyczenie : Tatry climbing ) – „.

”W Dolinie B W w Tatrach Słowackich zeszła lawina, która porwała trójkę Polaków.” Jak dalej głosiła relacja – w poczatkowej części Doliny pod Cisówkami znajdowala się większa grupa polskich taterników. Lawina ok godziny 10 tej porwała trójkę z nich. Dwóch o własnych siłach wydostało się spod śniegu. Męszczyźni zaczęłi odkopywać 25 letnią Polkę, mieszkankę Suwałk. Do wypadku doszło na taternickiej drodze „Lodowa Alicja w krainie czarów”. Polka, która pod śniegiem przeżyła całe 15 minut doznała licznych obrażeń ale przeżyła!

Luty 2006 roku, forum górskie – Wypadek na lodospadzie w Białej Wodzie. 17 stycznia w czasie wspinaczki urwał się kilkusetkilogramowy sopel lodowy i wraz ze wspinaczem runął w dół. Niewiele brakowało a wypadek zakończyłby się tragicznie. W dolnej partii Doliny Białej Wody, na zachodnich stokach Czerwonej Skałki i Skrajnej Cisówki każdej zimy tworzy się kilka ładnych lodospadów, które są atrakcyjnym celem wspinaczy specjalizujących się we wspinaczce mikstowej. Rejon ten znajduje się blisko przejścia na Łysej Polanie.

Wracając jednak śladem relacji z owego górskiego forum do „odpadniętego ” wspinacza, można jeszcze uściślić doniesienie, iż podczas długiego lotu wspinacz znalazł się poniżej asekurującego go partnera i wahadłem uderzył o ścianę tracąc przytomność. Kiedy ją odzyskał, partner opuścił go do podstawy ściany, a następnie pobiegł po samochód by jak najszybciej przetransportować kolegę do szpitala. Na szczęście w czasie lotu nie zerwała się lina, wytrzymały nity i wytrzymał całe zajście psychicznie asekurujący ofiare partner, który zachował się całkiem przytomnie.

Osobiście wolę Dolinę opodal której przyszło mi już kilkadziesiąt lat mieszkać, a mianowicie – Dolinę Białego i Biały Potok blisko Zakopanego. Żadnych tam lodospadów, spadających sopli razem z taternikami, lawin porywających turystów, ścian wspinaczkowych, ofiar śmiertelnych itd. Jest zato dużo świętego spokoju, delikatny szept potoczku i klimat bajkowy. Polecam!

Agacia

ID Artykułu: brak

Brak Tagów

4,589 liczba wyświetleń, 1 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia