Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Śliskie Tatry, raki potrzebne już od Krupówek

Opis

Wybierasz się do Zakopanego by pochodzić po górach? Zabierz raki i czekan, bo będą ci potrzebne już na Krupówkach. Ostatnie dni pod Giewontem to  – a propos warunków pogodowych – istna ślizgawica! Wydawało by się, iż naprawdę niebezpiecznie jest gdzieś, na ten przykład, pod Zawratem, a tu o złamanie karku nie trudno nawet w samym sercu Zakopanego. Nasz lokalny tygodnik alarmuje:

„Od kilku dni nad Tatrami świeci słońce. Turyści, którzy wybierają się w góry muszą bardzo uważać. Szlaki nawet w ich reglowej części są mocno zalodzone”. Rano w niższych partiach Tatr panują dodatnie temperatury w nocy skradają się przymrozki a wszystko to owocuje lodowa skorupą na szlakach nawet u stóp samego Giewontu. Wyjście do Doliny Białego przybiera formę sportu ekstremalnego. Co z tego, że na szczycie Kasprowego leży 60 centymetrów śniegu, skoro i tak szusuje się głównie po lodowej skorupie!

Dwa dni temu wybrałam się do jaskini Dziura, szlakiem Ku Dziurze opodal Zakopanego i gorzko tego pożałowałam. Przy całkiem niezłym obuwiu oraz pozytywnym nastawieniu okazało się to wyprawą niemal jak na jakiś lodowiec rodem z Karakorum. Nie szlo normalnie się poruszać zwłaszcza na odcinku prowadzącym bezpośrednio ku jaskini, odcinku normalnie łatwym do pokonania niczym deptak Krupówkowy.

Poruszanie się na szlaku okazało się komedią nie tylko dla mnie ale i dla tych, których przyszło mi mijać. To była jedna wielka wywrotka i zeskrobywanie się z lodowej skorupy co parę metrów. Pierwszy raz w życiu przyszło mi do głowy, by zabierać raki w takich okolicznościach nawet jak jest się parę metrów od Krupówek.

W samej jaskini Dziura nie było tak ślisko, nawet przy pomocy światła latarkowego można było zapuścić się nieco w głąb groty ale odcinek prowadzący pod samą jaskinie opatrzony w plot drewniany i nic więcej to prawdziwe wyzwanie! Jednak dla miłośników przygód choćby i w takim wydaniu jak lity lód od samych Krupówek, to prawdziwa frajda.

ID Artykułu: brak

Brak Tagów

  

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem