Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Ski-ekologia nie tylko pod Giewontem

Opis

To nie takie proste stworzyć „sztuczną zime” dla narciarzy wszelakiej maści i nie zaszkodzić faunie i florze choćby pod tym naszym Giewontem, nie łatwo też wyprodukować narty szybkie acz przyjazne dla środowiska naturalnego.

Sztuczny śnieg ( inaczej – maszynowy), cały proces tworzenia tegoż śniegu, samo naśnieżanie stoków, sprzęt narciarski, smary do owego sprzętu – deski, narty, cała infrastruktura mająca zaspokoić potrzeby turystów wielbiących zimowe uciechy – wszystko to nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne.

Weźmy sztuczny śnieg. TPN od dawna nie zmienia poglądów a propos Kasprowego i dośnieżania, na przykład Hali Goryczkowej, która choćby w zeszłym roku stała pusta z powodu braku białego puchu. Powód? Ciężki, długo zalegający śnieg maszynowy ma szkodliwy wpływ na roślinność. Nie da się też ukryć faktu, iż często, gęsto na stokach używa się substancji chemicznych do podniesienia temperatury zamarzania wody, co za pewne nie jest obojętne dla środowiska.

Produkcja śniegu i samo naśnieżanie to kolejny rozdział całego tego ski-procesu o wątpliwej wartości ekologicznej. Armatki śnieżne potrzebują wodę, dużo wody. Doprowadzanej skąd się da – strumyki, stawy, źródła , jeziora, zbiorniki wodne przeróżnej maści. Na jeden metr sześcienny śniegu potrzeba ponad 300 litrów wody! Zaś samo zjawisko naśnieżania, które do najcichszych nie należy plus ubijanie śniegu na trasach zjazdowych ratrakami płoszy zwierzynę na przysłowiowe kilometry.

Rozwój ski-infrastruktury zbyt ekologiczny też nie jest. Nowe trasy narciarskie tudzież poszerzanie już istniejących przyczynia się do erozji gleby, wylesiania, pogłębia niebezpieczeństwo występowania lawin, osuwisk, powodzi. Koleje linowe, wyciągi narciarskie wszelakiego rodzaju nie sprzyjają także względom estetycznym jeśli idzie o pejzaż górski.

No i sam sprzęt narciarski na ten przykład, można by podciągnąć do tej układanki aekologicznej. Owszem są już firmy jak amerykańska firma Arbor produkująca min deski snowboardowe obojętne dla środowiska naturalnego, jest firma produkująca przyjazne dla tegoż środowiska smary do nart itd, itp. Jednak zanim takowe firmy wezmą górę nad powszechnie działającymi aczkolwiek nie koniecznie przejmującymi się roślinami i zwierzakami upłynie dużo wody – oczywiście wody z kurczących się zasobów zbiorników nie tylko górskich.

Należy mieć chociaż nadzieje, że „sztuczne zimy” wraz ze sztucznym śniegiem nie wezmą góry nad prawdziwymi urokami białego puchu skrzącego się od najprawdziwszego mrozu, pod jeszcze prawdziwszym Giewontem!

Agatka/zakopiec.info

ID Artykułu: brak

  

1,465 liczba wyświetleń, 1 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem