Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

„RUDA” I „OPCIO” – ZAKOPIAŃSKA LOVE STORY?

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Organizator: Muzeum Tatrzańskie
  • Miejscowość: Zakopane
  • Nadesłane: Anna Wende-Surmiak
  • Opublikował: Robert Urbański

Opis

Od lewej na foto: Zofia Mikucka, „Ruda” i „Opcio” nad Czarnym Stawem Gąsienicowym, fot. ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego

„RUDA” I „OPCIO” – ZAKOPIAŃSKA LOVE STORY?

Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na spotkanie górskie pod tytułem „RUDA” WANDA I „OPCIO” – ZAKOPIAŃSKA LOVE STORY?, które odbędzie się 8 czerwca 2013 (sobota) o godz. 18 w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, Zakopane, ul. Zamoyskiego 25. Jego bohaterami będą Wanda Gentil-Tippenhauer – znana malarka, współautorka legendarnej książki „W stronę Pysznej” i Józef Oppenheim – kierownik TOPR w latach 1914-1939, narciarz, taternik i fotograf. Prezentacja multimedialna zabierze nas w kolorowy świat międzywojennego Zakopanego, wypraw narciarskich, ale nie tylko. Będzie przede wszystkim podróżą poprzez życie i twórczość dwojga znanych w Zakopanem międzywojennym postaci. Będzie wreszcie próbą odpowiedzi na pytanie, czy to co łączyło „Rudą” i „Opcia” to była przyjaźń, czy jednak coś więcej? Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

Ruda”, czyli Wanda Gentil-Tippenhauer nie była zakopianką z urodzenia, lecz z wyboru. Urodziła się 13 stycznia 1899 r. w Port-au-Prince na Haiti. Jej ojciec pracował tam, jako główny inżynier miejski. Następnie trafiła do Europy, gdzie po maturze, zdanej w Lozannie, rozpoczęła studia w Szkole Sztuk Pięknych w Hamburgu. Pod koniec I wojny światowej znalazła się w Warszawie. W 1921 r. ukończyła kursy rysunku, prowadzone przez Karola Tichego. Sporo podróżowała po Europie, zwiedziła Włochy, Francję, Szwajcarię i Niemcy oraz Stany Zjednoczone. Jaka była droga „Rudej” do Zakopanego? W latach międzywojennych mieszkała w Warszawie. Była malarką. Wystawiała prace w Europie np. w Mediolanie, Turynie i Lyonie. Często odwiedzała Zakopane i ruszała wtedy z Oppenheimem na wycieczki w góry. Zakopane było miejscem ważnym w jej życiu. Jednym z najważniejszych.
Józef Oppenheim urodził się 15 czerwca 1887 r. w Warszawie, gdzie ukończył szkołę średnią. Od 1904 r. działał w PPS „Proletariat” w stolicy Kongresówki. Pracował w tajnej drukarni. W konspiracji nosił pseudonim „Góral” i posiadał fałszywe dokumenty na nazwisko Józefa Żyglewicza. Kilkakrotnie o przysłowiowy „włos” otarł się o śmierć i uszedł carskiej ochranie. Oppenheim po raz pierwszy zawitał do Zakopanego w 1907 r. Niektórzy podają też rok 1909 lub 1910. Miał przyjechać tu latem i zobaczył po raz pierwszy Tatry. Zakochał się i pozostał. Nie pierwszy i nie ostatni. Jednak Rafał Malczewski twierdził, że takich jak „Opcio” miłośników Tatry wielu nie miały. Na spotkaniu pokażemy znane i nieznane zdjęcia ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, dotyczące tych dwóch barwnych postaci, a tematem przewodnim będzie ich zażyła znajomość…

Serdecznie zapraszamy.

Wstęp wolny

ID Artykułu: 93951adef854999d

Brak Tagów

2,133 liczba wyświetleń, 1 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia