Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Vi Puchar Zakopanego w narciarstwie alpiejskim

Rozpoczyna się długo wyczekiwany remont Potoku Młyniska

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Miejscowość: Zakopane
  • Nadesłane: Marta Jasuwienas/UM Zakopane
  • Opublikował: Robert Urbański 'zakopiec'
Rozpoczyna się długo wyczekiwany remont Potoku Młyniska

Opis

Rozpoczyna się długo wyczekiwany remont Potoku Młyniska

Właśnie rozpoczyna się realizacja, długo wyczekiwanej przez mieszkańców, inwestycji dotyczącej zabezpieczenia koryta Potoku Młyniska przed postępującym niszczeniem dna i brzegów na skutek zjawiska erozji wodnej.
Jest to niezwykle ważne zadanie również w aspektach ochrony terenów przyległych do potoku gdyż zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom oraz ich mieniu. Ponadto nie można pominąć kwestii wizerunkowej jaką inwestycja przyniesie miastu, gdyż remont ma jednocześnie na celu uporządkowanie przestrzeni publicznej. 
Młyniska to jeden z większych potoków na terenie Zakopanego, jego zlewnia obejmuje znaczną część miasta. Ciek ten przepływa wzdłuż ulicy Strążyskiej i ulicy Kasprusie, dalej przy dojściu do placu targowego wzdłuż ul. Szkolnej od strony ul. Nowotarskiej, gdzie na wysokości mostu na Walową Górę uchodzi do potoku Cicha Woda. 

Opis inwestycji – zabudowa potoku Młyniska
Remont ten jest w końcu możliwy dzięki pozytywnemu finałowi przetargu ogłoszonego przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie (RZGW). W ostatnich latach o jego realizację do RZGW wielokrotnie występował Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula – Bardzo zależało nam na rozpoczęciu tej inwestycji i w tym celu kilkukrotnie zwracaliśmy się z prośbą o jej realizację do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Remont koryta wpłynie nie tylko na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom ale również poprawi estetykę tak ważnego z punktu widzenia odwiedzających Zakopane turystów miejsca, jakim jest Targ pod Gubałówką, znajdujący się bezpośrednio poniżej Krupówek. Jesteśmy więc bardzo przychyli tej inwestycji, na realizacji której tak nam zależało i jako Urząd dokładamy wszelkich starań aby ułatwić prace wykonawcom, a inwestor uzyskał od nas wszelką możliwą pomoc. 
W ramach inwestycji w istniejącym, w większości nieuregulowanym korycie potoku powstanie betonowa budowla z okładziną kamienną na odcinku o długości 1 km mierząc od ujścia, czyli od wysokości mostu na Walową Górę (przy ul. Szkolnej) aż do wysokości ul. Orkana. Przylegające do brzegów wysokie konstrukcje oporowe murów bocznych zapewnią trwałą stateczność gruntu i skutecznie zatrzymają nasilające się tu od lat jago wymywanie. Na remontowanym odcinku potoku przebudowana zastanie ponadto istniejąca zapora przeciwrumowiskowa oraz powstanie betonowy stopień wraz z nieckami wypadowymi nieco powyżej ujścia. W pierwszym etapie planowane jest wykonanie prac remontowych na odcinku od ul. Szkolnej do przejścia podziemnego na ul. Nowotarskiej.
Inwestorem zadania jest zarządzający wodami w imieniu Skarbu Państwa – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie (RZGW), a wykonawcą robót firma budowlana z Poznania. Na realizację powyższego zadania RZGW otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości ok. 7,5 mln zł. Planowany termin zakończenia prac to koniec tego roku.
W związku z realizacją inwestycji, konieczna będzie wycinka niektórych drzew w bezpośrednim sąsiedztwie koryta, możliwe będzie również wystąpienie lokalnych utrudnień w ruchu drogowym w rejonie ulic Kasprusie – Nowotarska.

ID Artykułu: 35858cd59aebf9f8

Brak Tagów

  

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem