Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Puchar Europy w slalomie pod Giewontem

  • Ulica: Harenda
  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Kod pocztowy: 34-500
  • Miejscowość: Zakopane
  • Nadesłane: Estera U.
  • Opublikował: Robert Urbański

Opis

Jak przystało na zimowią stolicę Tatr styczeń 2013 upływa pod znakiem ujemnych temperatur i białego puchu. Bardzo pożądanego nie tylko przez feriowiczów, ale i organizatorów prestiżowych zawodów. Ośrodek narciarski na Harendzie czyni przygotowania do Pucharu Europy w slalomie. Zawody odbędą się 31 stycznia i 1 lutego. W zmaganiach wezmą udział Polki i zawodniczki z Europy. Harenda to znana dzielnica Zakopanego min. z istniejącego nań Ośrodka Narciarsko Rekreacyjnego Harenda, na terenie którego znajduje się kolej krzesełkowa, 3 wyciągi orczykowe, wypożyczalnia sprzętu sportowego, budynek szkoły narciarskiej, karczma regionalna, parkingi oraz taras widokowy. Nie sposób się tu nudzić w sezonie zimowym, nawet gdy nie rozgrywane są zawody sportowe wysokiej rangi.
Bardzo łatwo dojechać do Ośrodka, tak z centrum Zakopanego, jak i wprost ze słynnej zakopianki, wystarczy zjechać z niej na wysokości dzielnicy Ustup – Olcza, by dotrzeć do celu. Zaś z centrum Zakopanego podążamy ulicą Kasprowicza przez Spyrkówkę wprost na Harendę. Harenda usytuowana jest na wysokości 770 metra n.p.m. Z tegoż osiedla można wjechać koleją na szczyt Rafaczówki, cieszącego się walorami widokowymi. Ośrodek Narciarsko Rekreacyjny Harenda Zakopane znany jest z organizacji wydarzeń sportowych wszelkiej maści. W sezonie zimowym odbywają się tu zawody o charakterze międzynarodowym na trasie z homologacją FIS. 18 lutego 2009 roku i 1 marca 2011 roku odbyły się tu zawody Pucharu Europy w slalomie kobiet. Imprezy tak prestiżowe wyśmienicie promują Zakopane i dzielnice tegoż miasta – Harendę.
Przypomnijmy mniej wtajemniczonym czym wyróżniają się zawody Pucharu Europy w narciarstwie alpejskim. Jest to impreza cykliczna organizowana przez Międzynarodową Federacje Narciarską. Składa się z ok. 70 imprez kobiecych i męskich. Rozgrywane są one we wszystkich konkurencjach alpejskich, czyli w slalomie, slalomie gigancie i zjeździe. Po raz pierwszy Puchar Europy rozegrano w sezonie 1971/72. Pierwotnie rozgrywano trzy konkurencje, potem doszedł supergigant, a w następnych latach superkombinacja. W Pucharze Europy 2013 rozegranym w Zakopanem pojawią się najlepsze zawodniczki rywalizujące w Pucharze Europy FIS w slalomie. W zawodach wezmą nawet udział zawodniczki z dalekiej Japonii, co może być zwiastunem zorganizowania kiedyś pod Giewontem Pucharu Świata w tejże dyscyplinie.
Polskę będą reprezentować licznie nasze zawodniczki. Faworytką niekwestionowaną podczas tegorocznych zawodów, jeśli chodzi o Polki, jest Aleksandra Kluś, rodowita Zakopianka. Jest reprezentantką klubu AZS Zakopane. Debiutowała w Pucharze Świata w Zagrzebiu w 2006 roku w slalomie. Reprezentowała także Polskę w Mistrzostwach Świata w Are w roku 2007 i Val d’lsere 2009. Oczywiście będzie gorąco zagrzewana do walki przez publiczność, zwłaszcza że jako jedyna z Polek w tym sezonie regularnie startuje w Pucharze Europy w slalomie. Czynnikiem niewątpliwie istotnym w kwestii tego, czy impreza będzie udana, jest nie tylko gorący doping kibiców, ale i odpowiednio mroźna zima wraz z całą masą śniegu, bowiem zawodnicy mają ścigać się na nim, nawet gdy przypomina lodową skorupę. Trzymamy kciuki, by wszystko poszło gładko i…slalomem.

ID Artykułu: 312510629c2ca312

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem