Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Psi los na Podhalu a Gazeta Krakowska

Opis

Wrażliwością na psi los jakiego doznają czworonogi na podhalańskiej ziemi wykazała się i wykazuje nadal Gazeta Krakowska, która konsekwentnie sygnalizuje na łamach ów problem. Kwestia jest drażliwa bowiem prężnie działająca w Tatrach organizacja broniąca praw naszych „słabszych braci” nie daje za wygraną. Sposoby uwrażliwiania jakie preferuje owa komórka mało czułych na ciemną stronę psiego żywota nie tylko pod Giewontem ale i na całym Podhalu nie każdemu odpowiadają. A oto ostatnie doniesienia w tej materii spod pióra dziennikarzy Krakowskiej –

Dwa lata temu ( październik 2009 ) gazeta informowała o akcji przeprowadzonej na Krupówkach pod myślą przewodnią : „Zerwij łańcuchy”. Czy zakułbyś swojego przyjaciela w łańcuchy? Takie pobudzające do myślenia pytanie padło podczas akcji. Rzecz dotyczyła czworonoga i jego marnego życia tuż przy budzie. Protestowi odbywającemu się na owym słynnym zakopiańskim deptaku przewodzili obrońcy praw zwierząt. ( Dwa miesiące później Tygodnik Podhalański „wołał o pomstę” w sprawie psa – co prawda bez łańcucha ale za to – zmuszanego do żebractwa na 18 stopniowym mrozie w centrum Zakopanego ).

A protestowano przeciwko skandalicznym warunkom w jakich często żyją psy. Dla wielu gospodarzy pies to nie koniecznie przyjaciel ale po prostu stróż gospodarstwa czy zagrody. Działacze Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami dla podkreślenia wyrazu apelu przykuwali się do transparentów ”psimi” łańcuchami. Często, gęsto zwłaszcza na wsiach łańcuchy, które „rosną” razem z psem wrastają im w ciało. Nie dość, że łańcuchy krótko trzymają psa przy budzie to jeszcze nie pozwalają czworonogowi na ucieczkę gdy gospodarz swoje frustracje wyładowuje na nim kopniakami. Niektórzy gorale poparli akcje, jedna gaździna stwierdziła nawet, że do łańcucha wolałaby przykuć swojego chłopa „co by się za babami nie oglądał”!

Na bieżąco GK śledziła także przebieg postępowania Wymiaru Sprawiedliwości w naszym kraju wobec Podhalańczyków, którzy po prostu w ramach zabawy urwali psu głowe. Incydent miał miejsce w 2010 ( listopad ) roku zaś oprawców ostatecznie skazano w maju br. 10 miesięcy więzienia dla trzech okrutników, którzy najpierw się spili niemiłosiernie a potem liną holowniczą skrępowali psu głowe by ten „pobiegał” sobie za samochodem. Oskarżeni mają jeszcze do zapłacenia grzywne na rzecz Tatrzańskiego i Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Co mamy bieżącego w „psiej sprawie” na łamach GK? ”Zakopane : Jest postępowanie w sprawie handlu chorymi szczeniętami.” Postępowanie wszczęła zakopiańska prokuratura a idzie o incydent rodem spod Gubałówki. Jest to chwila przełomowa bowiem proceder na owym targowisku ma się dobrze od lat. Obrońcy zwierzat z TTOnZ są zbudowani ostatnimi osiągnięciami w tej materii. Według diagnozy zakopiańskiego weterynarza zwierzęta chorują na psi tyfus. Choroba atakuje nawet pięciotygodniowe pieski. Pod Gubałówką nie dba się o takie niuansy jak zaszczepienie malucha by nie cierpiał i nie zarażał innych pupilów. Nie dość, że chore to jeszcze muszą tkwić biedaki w koszykach czy to upał czy mróź.

By jednak nie popaść w czarną rozpacz analizując psi żywot na Podhalu, zaserwujmy kilka wątków z innej beczki łamów GK na podsumowanie tematu sprzed miesiąca ( maj ). „Zakopane : Uwaga na agresywne psy.” Policja zaapelowała do wszystkich mieszkańców Podhala o to by lepiej pilnowali swoje psy. Ostatnio doszło w rejonie do serii groźnych pogryzień, których ofiarami byli zrówno ludzie jak i zwierzęta. Ostatnimi dniami psy pogryzły dziewczynke na Antałówce ( opodal mojego domu ), w Zębie owczarki pogryzły turystkę jadącą na rowerze, w Bustryku oraz Białym Dunajcu doszło do serii psich ataków na stada owiec ….Czyżby czworonogi jednoczyły siły w odwecie na los jaki na Podhalu zgotował im czlowiek ?!

Agatka

ID Artykułu: brak

Brak Tagów

1,394 liczba wyświetleń, 1 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia