Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Promocję książki Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej „Moje ostatnie słowo”

  • Ulica: Kościeliska 18
  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Organizator: Muzeum Tatrzańskie
  • Miejscowość: Zakopane
  • Nadesłane: Kuba Szpilka
  • Opublikował: Robert Urbański

Opis

Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na promocję książki Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej „Moje ostatnie słowo”. Spotkanie promocyjne odbędzie się w dniu 8 maja (czwartek) o godzinie 18.00 w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba, ul. Kościeliska 18. Gościem honorowym wieczoru będzie Stanisław Apostoł.
 
Bohaterką spotkania jest niezwykła kobieta. Góralka. Żołnierz Konfederacji Tatrzańskiej. Poetka. Jadwiga Apostoł-Staniszewska urodziła się 22 XII 1913 w Nowym Targu, zmarła 2 II 1990. Nauczycielka (Seminarium Nauczycielskie w Nowym Targu 1934), uczyła w szkole podstawowej w Nowogródku (1934-39). Po wybuchu II wojny światowej wróciła do Nowego Targu. W czasie okupacji niemieckiej uczestniczyła od października 1939 r. w podziemnym ruchu oporu, najpierw w Nowym Targu przy organizowaniu potajemnych przerzutów Polaków przez Słowację i Węgry do armii polskiej na Zachodzie. W 1941 była współtwórczynią Konfederacji Tatrzańskiej i sekretarzem jej Placówki Naczelnej, a także redaktorką jej podziemnego czasopisma „Na Placówce” (1941). Aresztowana przez gestapo 22 VIII 1942, przeszła przez więzienie w zakopiańskim „Palace”, a od XII 1942 do 1945 była więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu, Ravensbrück i in. Po wojnie, w maju 1945, powróciła do Nowego Targu. Jesienią 1946 r. była współorganizatorką Podhalańskiego Uniwersytetu Ludowego w Szaflarach i następnie prowadziła go do maja 1949, kiedy władze zlikwidowały tę placówkę oświat., a Jadwiga została skazana na 5 lat więzienia. Po 8 miesiącach zwolniono ją dzięki amnestii. Wyjechała wtedy do Szczecina, gdzie ukończyła technikum budowlane i pracowała w budownictwie. W 1964 wyszła za mąż za Ludwika Staniszewskiego. W 1985 powróciła na stałe do Nowego Targu.
O Jadwidze Apostoł-Staniszewskiej będzie opowiadał jej bratanek, Stanisław Apostoł, który wydał książkę w 100-lecie urodzin swojej ciotki. Po spotkaniu będzie można zakupić książkę wraz z okolicznościową płytą DVD.

ID Artykułu: 936536c8f63d9633

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem