Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Vi Puchar Zakopanego w narciarstwie alpiejskim

PROMOCJA KSIĄŻKI „GORALENVOLK – HISTORIA ZDRADY”

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Miejscowość: Zakopane
  • Opublikował: zakopiec

Opis

PROMOCJA KSIĄŻKI „GORALENVOLK – HISTORIA ZDRADY”
Serdecznie zapraszamy na promocję książki Wojciecha Szatkowskiego „Goralenvolk – historia zdrady”, która odbędzie się w najbliższą środę 13 czerwca 2012 o godz. 18 w Dworcu Tatrzańskim (Krupówki 12). Spotkanie organizują: Wydawnictwo „Kanon” Zakopane, Dworzec Tatrzański i Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Książkę będzie można nabyć w cenie promocyjnej. Po prezentacji będzie możliwość rozmowy z autorem i wydawcami publikacji.
„Goralenvolk” jest dla Podhalan tematem bardzo trudnym. Książka Wojciecha Szatkowskiego „Goralenvolk – historia zdrady” to efekt ponad pięciu lat pracy autora. Książka trafiła wczoraj (7 czerwca) do Zakopanego z Drukarni Narodowej w Krakowie. Ma 672 strony. Dotyczy głównie korzeni zdrady i podłoża akcji „Goralenvolk” na Podhalu w latach 1939-1945 i osób, które zaangażowały się w kolaborację z Niemcami. Pokazuje także drugą stronę medalu – działalność patriotyczną Konfederacji Tatrzańskiej, będącej odpowiedzią Podhalan na działalność Komitetu Góralskiego. Porusza takie tematy jak: korzenie zdrady, Podhale i Zakopane w świetle źródeł niemieckich, niemiecka teoria o germańskim pochodzeniu górali, która dała początek zjawisku kolaboracji na Podhalu, realizacja koncepcji „Goralenvolku” w latach 1942 – 1944, a zwłaszcza: stworzenie szkoły góralskiej, góralskich klubów i stowarzyszeń, powstanie Komitetu Góralskiego, akcja kennkart góralskich i tworzenie z młodych górali tzw. Legionu Góralskiego SS (1943).
Książka bazuje głównie na dokumentach ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i Instytutu Pamięci Narodowej. Nie zabrakło także relacji ustnych rodzin góralskich, które były związane z tą akcją, i innych źródeł. Kolejne etapy akcji, opisane w publikacji, to powolne zamieranie akcji „Goralenvolku” na Podhalu w latach 1944-1945, stosunek polskich organizacji podziemnych do zjawiska kolaboracji, śmierć Wacława Krzeptowskiego (1945) i procesy byłych działaczy Komitetu Góralskiego po wojnie (lata 1946-1947). Osobno pokazano w książce postaci Wacława Krzeptowskiego, Henryka Szatkowskiego, Witalisa Wiedera, Józefa Cukra i ich losy.
Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny

ID Artykułu: 4924fd1f5a963914

Brak Tagów

  

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem