Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

PROJEKCJA FILMU „DZIECI KWATERY Ł”

  • Ulica: Krupówki 10
  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Kod pocztowy: 34-500
  • Miejscowość: Zakopane
  • Nadesłane: Olga Hadowska
  • Opublikował: Robert Urbański
PROJEKCJA FILMU „DZIECI KWATERY Ł”

Opis

PROJEKCJA FILMU „DZIECI KWATERY Ł”

29 stycznia 2015 r. (czwartek), godz. 17:00
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego
Zakopane, ul. Krupówki 10

Muzeum Tatrzańskie oraz Stowarzyszenie „Scena Kultury” serdecznie zapraszają na projekcję poruszającego filmu „Dzieci Kwatery Ł”, opowiadającego o tragicznych losach rodzin żołnierzy podziemia niepodległościowego bądź opozycji antykomunistycznej, którzy zostali zamordowani w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie w latach 1948-56.
Punktem wyjścia do opowieści są prowadzone prace ekshumacyjne ofiar terroru komunistycznego na warszawskich Powązkach w kwaterze Ł. Miejsce wyjątkowe, przez lata symboliczne, a od kilku miesięcy przywracające rodzinom nadzieję na odnalezienie grobu ojca, męża, brata. To miejsce przez lata wyklęte, a dzisiaj święte, jak mówi Maria Leśnikowska – jedna z bohaterek filmu „Kwatera Ł”. To tu w latach 1948-56 potajemnie grzebano elitę polskiego państwa podziemnego, która została wymordowana strzałem w głowę w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Prowadzenie prac naukowych pod kierownictwem profesora Krzysztofa Szwagrzyka z IPN sprawiło, że w Polsce, jak również w różnych środowiskach polonijnych na świecie, temat zbrodni komunistycznych odżył i stał się tematem bardzo ważnym, budzącym w rodzinach pomordowanych nadzieje na odnalezienie szczątków swoich bliskich.
Film opowiada o rodzinach osób pomordowanych. Pokazuje jak śmierć bliskich zmieniła życie rodzin jak również co rodziny przez lata robiły, aby odnaleźć miejsca pochówku swoich najbliższych i móc pielęgnować pamięć o nich.
Ważnym wątkiem filmu jest proces ekshumacji, badań DNA ofiar i ich rodzin oraz wpływ, jaki ma ten proces na odrodzenie się nadziei wśród rodzin, na odnalezienie szczątków najbliższych i na przywrócenie ich do świadomości społeczeństwa. Pokazuje przejmujące świadectwa osób, które opowiadają o czasach zastraszania, poniżania oraz wykluczenia społecznego, odrodzenie się nadziei na normalne życie i rehabilitację najbliższych (po 1989 roku) oraz o bólu, jaki w sobie noszą rodziny – wynikającym z niemożności zapalenia znicza i położenia kwiatów w miejscu spoczynku swoich pomordowanych bliskich.
Film „Dzieci Kwatery Ł”, to film o przywracaniu pamięci w rodzinach, społeczeństwie, historii, ale również okazja do pokazania, że warto mieć nadzieję na to, że sprawiedliwość zawsze zwycięży, a „sny stracone zostaną przywrócone”.

Wprowadzeniem do filmu „Dzieci Kwatery Ł” będzie poprzedzony projekcją krótkiego dokumenty „Tropem Wyklętych”.

Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

ID Artykułu: 95454c36d929cc8d

Brak Tagów

  

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem