Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Vi Puchar Zakopanego w narciarstwie alpiejskim

Pora na Kobiety

Opis

„Pora na Kobiety”.
Takie hasło widniało nad kobietami, które zebrały się na dwugodzinny spotkaniu w Technikum Tkactwa Artystycznego w Zakopanem przy ulicy Kasprusie. Grono mężczyzn przysłuchiwało się burzliwym debatom o tym co dla naszego miasta jest ważne. Byłem wśród nich i ja – zaproszony przez panią Bożenę Gąsienicę redaktor Dziennika Polskiego.
Było to jedyne spotkanie związane z wyborami na jakim byłem. Ciekawość jak kobiety widzą problemy naszego miasta skłoniły mnie do wzięcia udziału.

Kilkadziesiąt osób miało okazję poznać kobiety, które kandydują na radne. Większość z nich to bardzo dobrze znane postacie życia kulturalnego w naszych regionie.
Ciekaw byłem jakie problemy będą poruszane przez panie.
Jak należało się spodziewać dotyczyły przyziemnych spraw, znaczna część związana z rodziną.
Poruszono temat placu zabaw – takie z prawdziwego zdarzenia. Zadaszony, nawiązujący do naszego regionu. Ten który jest trudno nazwać placem zabaw dla dzieci. Wspomniano przy tym temacie, że nie tylko dzieciaki odniosłyby prawdziwą korzyść, ale również rodzice, którzy w takim miejscu mogą wymieniać doświadczenia w radzeniu sobie z pociechami.
Kolejnym ważnym problemem jest kwestia rodzenia dzieci. Okazuję się, że kobiety uciekają rodzić do Nowego Targu. Obecna jedna z pielęgniarek pracująca przy nowowrotkach wyraziła swoje zdanie, że obecna szkoła rodzenia powinna przejść zmiany jak również podejście do samych kobiet.
Poruszono temat hali sportowo-widowiskowej, mieszkań dla młodych, szalet publicznych, których miasto nie posiada i jest to tak słynny temat na świecie, że wymienia się to w przewodnikach turystycznych.
Gorącym tematem jest również stadion przy ulicy Orkana i brak parkingu przy takim obiekcie.
Najmłodsza kandydatka Angelika Paulina Paff kandyduje bo chce zmienić myślenie młodych aby nie uciekać z Zakopanego po studiach przez działania które zachęcą ich do pozostawania na ojcowiźnie. Jak powiedziała wiele zawdzięcza dziadkom, którzy ją wychowali w atmosferze góralskiej i nie chciałaby tego stracić przez opuszczanie tego miasta.
Bardzo ciekawa myśl poruszona przez panie to ta, że organizuje się i promuje obce imprezy kulturalne dla naszego regionu jak Polo Snow Master a zaniedbuje rodzime jak kumoterki. Biuro Promocji często nie zna miejscowych atrakcji, nazwisk i ludzi którzy od wielu lat lub nawet pokoleń mają swój wkład w kulturę regionu a chętnie wspiera dziwne i nieznane dla nas formy kultury czy sportu.
Poruszono temat Festiwali, że promowanie tych wielkich międzynarodowych imprez musi się zmienić
Drastyczny temat to hospicjum i dom dla osób upośledzonych. Takie miejsca muszą powstać, ale strasznie ciężko to idzie. Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę, że on sam lub ktoś bliski kiedyś może będzie musiał skorzystać z takich miejsc.
Panie mają być również wsparciem dla kandydatury Jerzego Zacharko na Burmistrza miasta Zakopane.

Kilka zdjęć w podziękowaniu za smaczny poczęstunek i piękne rysunki dzieci, które pokazują nam dorosłym jak chciałyby widzieć swoje miasto.

Robert Urbański/zakopiec

[nggallery id=5]

ID Artykułu: brak

 

  

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem