Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

PODSUMOWANIE KONKURSU „Lawinowe ABC”

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Nadesłane: Agnieszka Szymaszek
  • Opublikował: Robert Urbański

Opis

PODSUMOWANIE KONKURSU „Lawinowe ABC”
131 osób wzięło udział w konkursie „Lawinowe ABC”. Przez tydzień uczestnicy zmagali się z pytaniami dotyczącymi lawin i bezpiecznych zachowań zimą w górach. Najlepsi wygrali szkolenie lawinowe. Konkurs odbył się w ramach trzeciej edycji akcji „Lawinowe ABC”. Organizatorem był Tatrzański Park Narodowy we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Przewodników Wysokogórskich.

Codziennie przez 7 dni na portalu FB akcji „Lawinowe ABC” pojawiało się pytanie konkursowe. Uczestnicy głowili się nad zagadnieniami dotyczącymi m.in. szronu wgłębnego, wyboru trasy w przypadku ograniczonej widoczności (mgła, opad), nachylenia stoku pod kątem zagrożenia lawinowego, bezpieczeństwa terenu, na którym znajdują się bariery lawinowe (nie jest bezpieczny!), oraz innymi pytaniami związanymi z lawinami i bezpiecznym poruszaniem się zimą po górach. Ich autorem był Marcin Kacperek, międzynarodowy przewodnik wysokogórski PSPW, autor książki „Kochaj śnieg, unikaj lawin”. Prawidłowo na wszystkie pytania i w określonym regulaminem czasie odpowiedziały 72 osoby. Zostały one laureatami konkursu. Otrzymają nagrody – wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego. 10 osób wygrało główną nagrodę – szkolenie lawinowe, które odbędzie się w kolejnym sezonie zimowym. Są to: Michał Posyniak, Katarzyna Szymborska Małek, Piotr Przybył, Violetta Krawczyk, Jakub Janik, Aldona Richter, Adam Tulec, Lucyna Tyl, Daniel Kucia, Anna Gospodarek.

Akcja „Lawinowe ABC” składa się z szeregu zróżnicowanych działań, głównie o charakterze edukacyjnym. Ideą akcji jest uświadomienie odbiorcom, że działanie zimą w górach wiąże się z koniecznością ciągłego zdobywania wiedzy, doświadczenia i umiejętności.
Organizatorzy: Tatrzański Park Narodowy, TOPR.
Partnerzy: PZU, Mammut, Pieps, Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich, Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR.
Opieka medialna: Teleexpress, RMF, RMX Maxxx, Gazeta Wyborcza, Góry, Wspinanie.pl, Hivermag, SkiMagazyn.
Informacje: www.lawinoweabc.pl

ID Artykułu: 683533afbf529bde

995 liczba wyświetleń, 1 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem